Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 221/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Goss-Przyguckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marty Goss-Przyguckiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 8 marca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Goss-Przyguckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Marty Goss-Przyguckiej przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Marta Goss-Przygucka spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Goss-Przyguckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

2. Pani Marta Goss-Przygucka urodziła się 16 stycznia 1988 r. w Zgierzu. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W trakcie studiów uzyskała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce na rok akademicki 2011/2012 oraz medal "Za chlubne Studia". W latach od 2013-2014 odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 46,4062 punktów. W dniu 31 marca 2014 r. rozpoczęła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Od 30 listopada do 4 grudnia 2015 r. brała udział w wymianie aplikantów sędziowskich w ramach programu AIAKOS w Bordeaux. Egzamin sędziowski złożyła w dniach 6-7 września i 11 października 2016 r. z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 289,5 punktów. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 19 grudnia 2016 r. została mianowana z dniem 20 grudnia 2016 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Pabianicach. Obowiązki orzecznicze wykonywała w Wydziale Cywilnym. Aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury ukończyła w dniu 20 września 2017 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgierzu z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Od czasu mianowania obowiązki orzecznicze wykonuje w II Wydziale Karnym, w wymiarze 100 % obciążenia sędziego. W dniu 26 kwietnia 2019 r. uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Kandydatka uczestniczyła w następujących szkoleniach: "Taktyka i technika przesłuchania stron i świadków w postępowaniu karnym"; "Wyrok łączny i kara łączna"; "Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - wybrane zagadnienia"; "Uzasadnienie orzeczeń sądowych"; "Dowód z opinii biegłego: biegły z zakresu badań wypadków drogowych".

3. Ocenę kwalifikacji Pani Marty Goss-Przyguckiej sporządziła Pani Aneta Świniarska - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Sieradzu. W ocenie sędzi wizytator Pani asesor prowadzi postępowania bardzo dokładnie, wnikliwie, wielokrotnie w sprawach podejmowane są z urzędu czynności zmierzające do pozyskania nowych dowodów lub uzupełnienia już zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Jednocześnie wszystkie decyzje i czynności podejmowane w sprawie mają na celu rzetelne i sumienne wykonywanie powierzonych obowiązków służbowych. Przeprowadzona kontrola pozwala na stwierdzenie, że Pani Marta Goss-Przygucka pracując jako asesor sądowy od dnia 21 września 2017 r. i wykonując obowiązki sędziego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu opanowała na bardzo dobrym poziomie metodykę pracy sędziego orzekającego w sprawach karnych i wykroczeniowych. W ocenie sędzi wizytator Pani asesor posiada zarówno wiedzę merytoryczną, jak i odpowiednie doświadczenie zawodowe, które jest niezbędne do podejmowania szybkich, ale również prawidłowych decyzji procesowych. Analiza sporządzonych w sprawie uzasadnień wyroków, świadczy o bardzo dobrej wiedzy prawniczej kandydatki, która jest niezbędna dla oceny prawnokarnej zachowania podsądnych. Z opinii przesłanej przez Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Zgierzu wynika, że Pani asesor jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, sumienną, rzetelną, charakteryzującą się dużą wiedzą merytoryczną i bardzo dobrą znajomością piśmiennictwa i judykatury. Jest osobą posiadającą wybitne umiejętności kształtowania stosunków interpersonalnych, komunikatywną i rzeczową. Pani asesor Marta Goss-Przygucka posiada dobrą stabilność orzecznictwa i jest ona większa od średniej wydziałowej. Nadmienić należy, że przez cały okres poddany kontroli Pani asesor posiadała najwyższe wskaźniki stabilności orzecznictwa w odniesieniu do danych średnio-wydziałowych. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani Marta Goss-Przygucka spełnia w pełni warunki do objęcia stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Zgierzu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi. Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 7 grudnia 2020 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Martę Goss-Przygucką.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Goss-Przyguckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).