Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Brzozowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 23/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 stycznia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Brzozowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa: przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Rafała Marka Skowrona do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brzozowie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 13 listopada 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krośnie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Rafała Marka Skowrona - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Brzozowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brzozowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 7 grudnia 2020 r. zespół jednogłośnie stwierdził, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, między innymi z uwagi na rozbieżności interpretacyjne w zakresie ustalenia momentu objęcia stanowiska przez asesora sądowego, a także chwili powierzenia obowiązków sędziowskich. Wobec powyższego zespól postanowił odroczyć rozpoznanie sprawy celem wypracowania jednolitego stanowiska o charakterze abstrakcyjnym.

Na posiedzeniu 8 grudnia 2020 r. zespół jednogłośnie stwierdził, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie celem przeprowadzenia rozmowy: Pana Rafała Marka Skowrona oraz Pana Krzysztofa Żołnierczuka - wizytatora do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie z uwagi na wątpliwości zespołu w zakresie terminowości podejmowania czynności przez kandydata.

Na posiedzeniu 13 stycznia 2021 r. zespół przeprowadził wysłuchanie zaproszonych osób, przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Rafała Marka Skowrona do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Brzozowie. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydat daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Rafał Marek Skowron spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krośnie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Rafała Marka Skowrona do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brzozowie.

2. Pan Rafał Marek Skowron urodził się 22 października 1985 r. w Rzeszowie. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończył aplikację ogólną, którą odbywał od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43,3 punktu. Od 28 lutego 2011 r. do 30 czerwca 2015 r odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. We wrześniu 2013 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 293,5 punktu. Od 1 października 2011 r. do 28 lutego 2014 r. był zatrudniony w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu na stanowisku nauczyciela akademickiego - asystenta w Katedrze Prawa Karnego. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z 19 listopada 2014 r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: "Wpływ sądu na kontradyktoryjność postępowania jurysdykcyjnego przed sądem pierwszej instancji w polskim procesie karnym", uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych - dyscyplina prawo. Z dniem 21 września 2017 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Brzozowie. Uchwałą nr 1055/2017 z 17 listopada 2017 r. Krajowa Rada Sądownictwa uchyliła uchwałę Rady nr 519/2017 z 30 października 2017 r. wyrażającą sprzeciw wobec pełnienia obowiązków sędziego przez Pana Rafała Marka Skowrona - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Brzozowie i od tej daty powierzono mu pełnienie obowiązków sędziego (art.lO6i § 8 p.u.s.p. w obowiązującym wówczas brzmieniu). Pełni obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym oraz w II Wydziale Karnym tego Sądu. Kandydat jest autorem lub współautorem jedenastu publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Rafała Marka Skowrona sporządził Pan Krzysztof Żołnierczuk - sędzia wizytator do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Opiniujący stwierdził, że analiza danych statystycznych dotyczących kandydata, akt spraw sądowych, jak i treści pozostałych dokumentów dostępnych na etapie sporządzania oceny kwalifikacji prowadzi do ostatecznego wniosku, że opiniowany spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedstawienia jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Odnosząc się do kwestii przymiotów osobistych kandydata, poczynione na etapie oceny ustalenia pozwalają na zdecydowanie pozytywną ocenę procesu jego doskonalenia zawodowego, jak i kultury urzędowania, obejmującej kulturę osobistą i kulturę organizacji pracy oraz poszanowania praw stron lub uczestników postępowania przy rozpoznawaniu spraw lub wykonywaniu innych powierzonych zadań. Dokonany przegląd akt sądowych pochodzących z referatu kandydata pozwala na pozytywny ogląd terminowości dokonywanych w sprawie czynności procesowych, podejmowanych bez zbędnej zwłoki, dbałość o treść i formę orzeczeń i zarządzeń, precyzję wypowiedzi, jak i ich umocowanie w treści obowiązujących przepisów ustawy, a także terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń czy umiejętność posługiwania się komunikatywnym językiem w opisie stanu faktycznego spraw czy rozważań prawnych odnośnie podstaw prawnych rozstrzygnięć. Na formułowanie krytycznych wniosków nie pozwala również analiza danych statystycznych dotyczących osoby kandydata. Dodatkowo za wnioskiem końcowym wyrażonym w tej części oceny przemawia wysoki poziom wiedzy kandydata, jak i uzasadniony wynikami analizy dokonanej na podstawie akt spraw wniosek o jego zaangażowaniu w pracę, sumienności i rzetelności przy wykonywaniu obowiązków.

Ocenę kwalifikacji Pana Rafała Marka Skowrona sporządził także Pan Artur Pelc - sędzia wizytator do spraw wykonania orzeczeń w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który stwierdził, że analiza akt prowadzi do wniosku, że kandydat posiada znaczną wiedzę prawniczą, którą wykorzystuje prowadząc postępowania zarówno w sprawach karnych, jak i w sprawach o wykroczenia. Trafnie podejmuje decyzje procesowe, w których powołuje trafną podstawę prawną. Jego zarządzenia o wyznaczeniu rozprawy oraz protokoły prowadzonych spraw są staranne i czytelne, a także dokładnie odzwierciedlają przebieg przeprowadzanych czynności procesowych. W referacie kandydata nie stwierdzono przewlekłości postępowania, nie odnotowano również skarg administracyjnych zarówno w Sądzie Rejonowym w Brzozowie, jak i w Sądzie Okręgowym w Krośnie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krośnie.

Na posiedzeniu 9 listopada 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krośnie jednogłośnie (7 głosów "za") podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pana Rafała Marka Skowrona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Brzozowie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Rafała Marka Skowrona na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, ocena celująca z egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krośnie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 13 stycznia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).