Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądów ego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 875/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądow ego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Natalii Ławrywjaniec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 1 września 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Natalii Ławrywjaniec - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Natalii Ławrywjaniec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Natalii Ławrywjaniec przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Natalia Ławrywjaniec spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Natalii Ławrywjaniec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

2. Pani Natalia Ławrywjaniec urodziła się w 1991 r. w Słupsku. W 2015 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 lutego 2016 r. do dnia 31 stycznia 2017 r. odbywała aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończyła uzyskując łącznie 47 pkt, a następnie od dnia 27 marca 2017 r. do dnia 27 września 2019 r. - aplikację sędziowską, którą ukończyła uzyskując 109,5 pkt. W listopadzie 2019 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 278,5 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. W dniu 7 kwietnia 2020 r. objęła stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, które zajmuje w dalszym ciągu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Ławrywjaniec sporządziła Pani Beata Błaszczyk - sędzia wizytator do spraw ksiąg wieczystych i cywilnych Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która wskazała, że kandydatka jest dobrze przygotowana merytorycznie do wykonywanej pracy. W konkluzji opiniująca - na podstawie analizy akt i wyników statystycznych oraz wobec pozytywnej opinii służbowej - stwierdziła, że Pani Natalia Ławrywjaniec spełnia wymogi formalne i posiada niezbędne kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ocena łączna: pozytywna.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 20 czerwca 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Natalii Ławrywjaniec - 13 głosami "za" z 61 punktami poparcia, przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 30 sierpnia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Natalii Ławrywjaniec - 16 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Natalii Ławrywjaniec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, ocena kwalifikacyjna, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 10 października 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 15 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).