Przedstawienie wniosku o mianowanie egzaminowanego aplikanta aplikacji prokuratorskiej na stanowisko asesora sądowego.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1355/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o mianowanie egzaminowanego aplikanta aplikacji prokuratorskiej na stanowisko asesora sądowego

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), w związku z brakiem sprzeciwu wobec mianowania Pana Przemysława Kraszewskiego na stanowisko asesora sądowego, Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o mianowanie Pana Przemysława Kraszewskiego na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie.

UZASADNIENIE

I

Zarządzeniem z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie przeznaczenia nieobsadzonych stanowisk asesorskich w wydziałach karnych do objęcia przez aplikantów aplikacji prokuratorskiej, którzy zdali w 2021 r. egzamin prokuratorski (Dz. Urz. Min. Spraw, poz. 183), Minister Sprawiedliwości, zgodnie z art. 33b ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2020 r. poz. 1366, ze zm.; dalej: ustawa o KSSiP), zarządził przeznaczenie nieobsadzonych stanowisk asesorskich w wydziałach karnych w Sądzie Rejonowym w Działdowie, w Sądzie Rejonowym w Głogowie oraz w Sądzie Rejonowym w Lwówku Śląskim do objęcia przez aplikantów aplikacji prokuratorskiej, którzy zdali w 2021 r. egzamin prokuratorski.

Pan Przemysław Kraszewski - egzaminowany aplikant IX rocznika aplikacji prokuratorskiej - zgodnie z art. 33b ust. 6 ustawy o KSSiP, w piśmie z dnia 11 sierpnia 2021 r. złożył oświadczenie o zamiarze objęcia stanowiska asesora sądowego w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Działdowie, Sądu Rejonowego w Głogowie lub Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim. Następnie dokonał wyboru nieobsadzonego stanowiska asesorskiego w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Głogowie.

Pismem z 17 września 2021 r. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa listę klasyfikacyjną egzaminowanych aplikantów aplikacji prokuratorskiej, ubiegających się o nieobsadzone stanowisko asesora sądowego, a także informacje z Krajowego Rejestru Karnego oraz informacje od właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu kandydata komendanta wojewódzkiego Policji.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Wiceprzewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 11 października 2021 r. przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa niezgłaszania sprzeciwu wobec mianowania kandydata na stanowisko asesora sądowego i w konsekwencji przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o mianowanie Pana Przemysława Kraszewskiego na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie. Stanowisko zostało podjęte jednogłośnie.

III

Krajowa Rada Sądownictwa ustaliła, że Pan Przemysław Kraszewski spełnia wymagania, określone w art. 106h ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072). Oceniając tę kandydaturę, Rada wzięła pod uwagę całość zgromadzonej dokumentacji, w tym informacje z Krajowego Rejestru Karnego oraz informacje od właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu aplikanta komendanta wojewódzkiego Policji, jak również inne dokumenty, przedstawione przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury i kandydata.

Pan Przemysław Kraszewski urodził się w 1988 r. w Wałbrzychu. W 2012 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2015 r. ukończył aplikację radcowską. W latach 2018-2021 odbywał aplikację prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończył, uzyskując 339 pkt. ze sprawdzianów i praktyk. W kwietniu 2021 r. złożył egzamin prokuratorski, uzyskując 282,5 pkt.

Kandydat posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych, a także nie byl prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat jest ponadto zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego.

W toku postępowania nie ujawniono okoliczności, które dawałyby podstawę do zgłoszenia sprzeciwu wobec mianowania kandydata na stanowisko asesora sądowego w oparciu o art. 33b ust. 10 ustawy o KSSiP. Zgodnie z art. 33b ust. 11 tej ustawy, w przypadku braku sprzeciwu, Krajowa Rada Sądownictwa niezwłocznie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o mianowanie na stanowisko asesora sądowego wraz ze wskazaniem wybranego miejsca służbowego asesora sądowego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 12 października 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).