przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 419.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 150/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 419

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anety Bożeny Żyłki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Grzegorza Uszyńskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 419, zgłosili się:

- Pan Grzegorz Uszyński - sędzia Sądu Rejonowego w Siedlcach;

- Pani Aneta Bożena Żyłka - sędzia Sądu Rejonowego w Siedlcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 12 lutego 2024 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej

Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem. Członkowie zespołu szczegółowo omówili kandydatury i przeprowadzili naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte tym konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pana Grzegorza Uszyńskiego 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", a na kandydaturę Pani Anety Bożeny Żyłki 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem ex aequo Pana Grzegorza Uszyńskiego i Pani Anety Bożeny Żyłki. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, dotychczasowym doświadczeniem orzeczniczym kandydatów oraz poziomem poparcia wyrażonym podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Grzegorza Uszyńskiego i Pani Anety Bożeny Żyłki przemawiały w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskane oceny kwalifikacji oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym i publikacjami.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anety Bożeny Żyłki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Aneta Bożena Żyłka urodziła się w 1972 r. w Łukowie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1999 r., po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Siedlcach, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 15 lipca 1996 r. do 31 października 1998 r. pracowała w Urzędzie Rejonowym w Siedlcach jako referent i starszy referent, a od 1 listopada 1998 r. do 30 kwietnia 1999 r. w Zakładach Mięsnych Łmeat- Łuków S.A. w Łukowie jako specjalista do spraw prawnych spółki. Od 1 maja 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Węgrowie - powierzone czynności sędziowskie wykonywała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 września 2001 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Węgrowie. Od 1 listopada 2002 r. do 30 czerwca 2008 r. orzekała w IV Wydziale Grodzkim, gdzie pełniła obowiązki Przewodniczącej Wydziału. Od 1 lipca 2008 r. do 30 kwietnia 2010 r. orzekała w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Węgrowie i w okresie od 1 marca 2009 r. do 30 kwietnia 2010 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji Wykonawczej. Od 1 maja 2010 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Siedlcach, w którym do 31 grudnia 2014 r. orzekała w VII Wydziale Karnym, zaś od 1 stycznia 2015 r. w I Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Bożeny Żyłki sporządziła Pani Jolanta Hryciuk, wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wskazała, że wyniki osiągnięte w pracy orzeczniczej, szczególnie w zakresie obciążenia, wydajności, stabilności orzecznictwa i terminowości sporządzania uzasadnień, poczynione spostrzeżenia i wnioski na tle badania akt spraw z referatu opiniowanej pozwalają na bardzo dobrą ocenę oraz upoważniają do pozytywnego zaopiniowania Pani Anety Bożeny Żyłki na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydatka dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą, posiada zdolność stosowania jej w praktyce, ma wieloletnie doświadczenie w pracy sędziego. Pogłębia swoje umiejętności w procesie doskonalenia zawodowego. Nie można mieć zastrzeżeń do sposobu prowadzenia przez nią postępowań i ich sprawności. Sprawy są rozpoznawane bardzo wnikliwie, wydawane zarządzenia przygotowawcze są bardzo obszerne, dokładne, sprzyjają koncentracji materiału dowodowego. Nie stwierdzono przewlekłości postępowań ani wydania orzeczeń niezgodnych z prawem. W stosunku do opiniowanej nie wpłynęły skargi i zarzuty odnoszące się do jakości pracy, co wskazuje, że swoje obowiązki wykonuje rzetelnie i odpowiedzialnie, a przy tym z dużą kulturą osobistą i szacunkiem do stron oraz współpracowników. Poziom pracy kandydatki, dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne, pracowitość, rzetelność, obowiązkowość i skrupulatność przekonują, że Pani sędzia Aneta Bożena Żyłka spełnia wymogi i warunki do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Pan Grzegorz Uszyński urodził się w 1979 r. w Wysokiem Mazowieckiem. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2007 r., po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku, złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Od dnia 1 listopada 2007 r. do dnia 15 maja 2011 r. był zatrudniony jako asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 9 maja 2011 r. został powołany na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie orzekał w I Wydziale Cywilnym. Od 1 kwietnia 2013 r. został przeniesiony do Sądu Rejonowego w Siedlcach, z tym że do 30 września 2013 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim, a następnie od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. był delegowany do Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, gdzie orzekał w Wydziale Cywilnym. Następnie od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. orzekał w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Siedlcach - z wyłączeniem okresu od 1 czerwca 2014 r. do 31 lipca 2014 r., kiedy orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Siedlcach. Od dnia 1 kwietnia 2015 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Siedlcach. Podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach. W 2012 r. ukończył na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Uszyńskiego sporządziła Pani Hanna Grzybek, wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wskazała, że analiza danych statystycznych, wyniki badania akt spraw z referatu opiniowanego, treść opinii służbowej, jak też przeprowadzona ocena kwalifikacji merytorycznych i metodyki pracy pozwalają na pozytywne zaopiniowanie kandydatury Pana Grzegorza Uszyńskiego na stanowisko sędziego

Sądu Okręgowego w Siedlcach. Kandydat wykazał, że dysponuje niezbędną wiedzą prawniczą zarówno z zakresu prawa cywilnego materialnego, jak i prawa procesowego, zaś osiągnięte wyniki statystyczne, dobra stabilność orzecznictwa oraz umiejętność analizy materiału dowodowego, przedstawiania logicznego wywodu i adekwatnej argumentacji w pisemnych uzasadnieniach w sposób zwięzły, przejrzysty i bez zbędnej drobiazgowości, wskazują, że posiada on przygotowanie teoretyczne i praktyczne do rozpoznawania spraw cywilnych, przydatne na poziomie sędziego sądu okręgowego. Również sposób prowadzenia rozpraw, traktowanie uczestników postępowania i poszanowanie ich praw nie budzą zastrzeżeń, podobnie jak terminowość sporządzania uzasadnień. Sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatura Pana Grzegorza Uszyńskiego na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach zasługuje na pozytywną ocenę.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Siedlcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi. Uwzględniła także doświadczenie zawodowe kandydatów.

W niniejszym postępowaniu konkursowym Rada stanęła przed trudnym zadaniem dokonania oceny i wyboru tylko jednej osoby spośród dwojga bardzo dobrych kandydatów. stażem orzeczniczym, oboje uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji oraz opinie służbowe wskazujące na ich odpowiednią wiedzę prawniczą oraz rzetelność w wykonywaniu obowiązków. Jednak realia postępowania konkursowego determinują konieczność wyłonienia tylko jednej osoby do przedstawienia jej Prezydentowi Rzeczypospolitej z wnioskiem o powołanie.

Rozstrzygającym kryterium - w tej konkretnej procedurze konkursowej - okazała się długość stażu orzeczniczego, która przemawia na korzyść Pani Anety Bożeny Żyłki. Kandydatka orzeka bowiem, najpierw jako asesor, a następnie sędzia sądu rejonowego, od 1999 r" zatem jej staż orzeczniczy jest o dwanaście lat dłuższy niż staż kontrkandydata. Należy również zauważyć, że Pani Aneta Bożena Żyłka, obecnie orzekająca w wydziale cywilnym, posiada także doświadczenie jako sędzia karny. Tym samym Rada oceniła, że w sytuacji porównywalnych, pozytywnych ocen kwalifikacji i opinii służbowych, to właśnie długość i większa różnorodność doświadczenia zawodowego Pani Anety Bożeny Żyłki powodują, że ta kandydatka spełnia wszystkie kryteria wyboru w najwyższym stopniu i daje rękojmię prawidłowego i sprawnego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Podczas posiedzenia w dniu 8 września 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach jednogłośnie pozytywnie oceniło kandydaturę Pana Grzegorza Uszyńskiego, oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się" oraz jednogłośnie pozytywnie oceniło kandydaturę Pani Anety Bożeny Żyłki, oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aneta Bożena Żyłka posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie orzecznicze, a także należytą wiedzę prawniczą, dając rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anety Bożeny Żyłki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, posiadane doświadczenie orzecznicze oraz jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 lutego 2024 r. oddano na:

- Pana Grzegorza Uszyńskiego 5 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" oraz 8 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Anetę Bożenę Żyłkę 11 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).