przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.10.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 października 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1096/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 października 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydaturę Pani Anity Ewy Różalskiej - sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. poz. 232, zgłosiła się wyżej wymieniona kandydatka.

II

Podczas posiedzenia w dniu 7 października 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydaturę Pani Anity Ewy Różalskiej. W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Anity Ewy Różalskiej przemawiały: bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, wieloletnie doświadczenie orzecznicze, umiejętnie łączone z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie, bardzo dobre oceny uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że kandydatura Pani Anity Ewy Różalskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pani Anita Ewa Różalska urodziła się 24 stycznia 1972 r. w Gdyni. W 1996 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej we wrześniu 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 stycznia 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 30 maja 2001 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Orzekała w XX Wydziale Gospodarczym, pełniąc od 15 grudnia 2004 r. funkcję zastępcy przewodniczącego tego Wydziału. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Z dniem 1 lipca 2005 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku w związku z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 2005 r. w sprawie zniesienia Sądu Rejonowego w Gdańsku oraz utworzenia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku i Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz.U. z 2005 r. Nr 112, poz. 945). Po przeniesieniu orzekała w VI Wydziale Gospodarczym, w którym w okresie od 13 lipca 2005 r. do 12 lipca 2006 r. pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego. Z dniem 13 lipca 2006 r. została powołana do pełnienia funkcji przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego

Gdańsk-Północ w Gdańsku, którą pełniła do 19 lipca 2010 r. Z dniem 20 lipca 2010 r. została powołana do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku pełniąc ją do 30 kwietnia 2014 r. Decyzjami Ministra Sprawiedliwości kandydatka została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, na okres od 1 maja 2014 r. do 31 października 2015 r. Orzeka w IX Wydziale Gospodarczym. W latach 2008-2014 brała udział w szkoleniach organizowanych najpierw przez Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury w Warszawie, a następnie Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie oraz Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziego wizytatora ds. gospodarczych. W ocenie kwalifikacyjnej zwrócono uwagę na bardzo wysoki poziom opanowania metodyki pracy sędziego, bardzo dobrą jakość sporządzanych uzasadnień, wieloletni staż pracy na stanowisku sędziego oraz rozległą wiedzę prawniczą. Podkreślono również stabilność orzecznictwa opiniowanej.

Pani Anita Ewa Różalska uzyskała pozytywne opinie Prezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku i Przewodniczącej IX Gospodarczego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu w dniu 19 czerwca 2015 r. jednomyślnie pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 19 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 85 głosów "za" i 0 głosów "przeciw".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anity Ewy Różalskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w tym bardzo dobra ocena kwalifikacji sporządzona przez sędziego wizytatora, pozytywne opinie przełożonych, oceny bardzo dobre na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, doświadczenie zawodowe, które zdobyła w pracy na stanowisku sędziego a także podczas pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału, przewodniczącego wydziału oraz wiceprezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Kandydatka uzyskała poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 października 2015 r. na kandydaturę Pani Anity Ewy Różalskiej oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).