Nowość Przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z czterech stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie (M.P. z 2018 r. poz. 323).

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 października 2019 r.

UCHWAŁA NR 882/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z czterech stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie (M.P. z 2018 r. poz. 323)

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Barbary Frankowskiej do pełnienia urzędu na jedno z czterech stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Na cztery wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie (M.P. z 2018 r. poz. 323) zgłosili się sędziowie sądu okręgowego: Pani Bożena Błachowicz, Pani Barbara Frankowska, Pan Krzysztof Adam Kamiński, Pan Józef Pawłowski, Pani Elżbieta Selwą i Pani Agnieszka Staniszewska-Perenc, a ponadto Pani Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak - doktor habilitowana nauk prawnych.

Uchwałą nr 505/2018 z dnia 6 listopada 2018 r. Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak, Pana Józefa Pawłowskiego i Pani Agnieszki Staniszewskiej-Perenc do pełnienia urzędu na trzy z czterech stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie oraz zdecydowała o nieprzedstawieniu takiego wniosku w odniesieniu do Pani Bożeny Błachowicz, Pani Barbary Frankowskiej, Pana Krzysztofa Adama Kamińskiego oraz Pani Elżbiety Selwy.

grafika

Na skutek odwołania Pani Barbary Frankowskiej, Sąd Najwyższy wyrokiem z 24 maja 2019 r. (sygn. akt I NO 17/19) uchylił ww. uchwałę w odniesieniu do Pani Barbary Frankowskiej i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Krajowej Radzie Sądownictwa. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy wyjaśnił, że treść uzasadnienia zaskarżonej uchwały nie pozwalała na stwierdzenie, czy organ ten spełnił wymóg wszechstronnego rozpoznania wszystkich istotnych okoliczności, stosując przejrzyste, jednolite i sprawiedliwe kryteria. Zaskarżona uchwała nr 505/2018 z dnia 6 listopada 2018 r. jest prawomocna w pozostałej części, tj. w odniesieniu do pozostałych uczestników postępowania.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Krajowa Rada Sądownictwa 23 lipca 2019 r. - na podstawie rekomendacji zespołu z 22 lipca 2019 r. - zdecydowała o wezwaniu Pani Barbary Frankowskiej do osobistego stawiennictwa na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Na posiedzeniu zespołu członków 16 września 2019 r. stawiła się Pani Barbara Frankowska i odpowiadała na pytania członków zespołu. Zespół zapoznał się również ze zgromadzonymi w sprawie materiałami - w tym z odpisem wyroku Sądu Najwyższego z 24 maja 2019 r. (sygn. akt I NO 17/19) wraz z uzasadnieniem, które przeanalizował, przeprowadził naradę i bezwzględną większością głosów (2 głosami "za" przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się") postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Frankowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że na rzecz tej kandydatury przemawia ogólna (łączna) ocena jej kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena kwalifikacji sporządzona na użytek postępowania nominacyjnego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia. Zespół zauważył, że podczas rozmowy kandydatka nie udzielała jasnych

odpowiedzi na postawione pytania, jednakże całokształt jej dorobku orzeczniczego oraz wnioski wynikające z oceny jej kwalifikacji pozwalają na rekomendację tej kandydatury.

grafika

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że rozpatrywana kandydatura spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatkę: ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Na posiedzeniu plenarnym 3 października 2019 r. Krajowa Rada Sądownictwa, po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, przeprowadzeniu dyskusji, zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem i po jego wnikliwej analizie - podzielając stanowisko zespołu - zdecydowała, że Pani Barbara Frankowska zostanie objęta wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

2. Pani Barbara Frankowska urodziła się w 1963 r. w Rzeszowie. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - Filia w Rzeszowie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Poza sądownictwem kandydatka pracowała w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń w Rzeszowie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie złożyła, we wrześniu 1990 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W latach 1990-1992 zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 1992 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w którym pełniła między innymi funkcję Przewodniczącego XI Wydziału Grodzkiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2004 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, w którym pełniła także funkcję Przewodniczącego VI Wydziału Gospodarczego. W 2007 r. z wynikiem bardzo dobrym ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego z elementami ekonomii

3. prawa, organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kandydatka sprawując urząd sędziego orzekała w sprawach cywilnych i gospodarczych.

grafika

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Frankowskiej sporządziła Pani Edyta Pietraszewska - sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Z oceny tej wynika, że kandydatka jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, zarówno ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie jak i cechy charakteru. Kandydatka jest sędzią o dużym doświadczeniu w pracy orzeczniczej. Jest osobą bardzo zaangażowaną w pracę, dokładną, sumienną. Osiąga bardzo dobre wyniki zarówno w zakresie sprawności postępowania, jak i jego stabilności - powyżej średniej wydziału, w którym orzekała. Jakość orzecznictwa i sporządzanych przez kandydatkę uzasadnień oceniła bardzo wysoko, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Na podkreślenie zasługuje także sposób prowadzenia rozpraw, cechujący się dużą kulturą osobistą, współpracą ze stronami dla wyjaśnienia kwestii spornych, a jednocześnie szybkością i trafnością podejmowanych decyzji. Opiniująca stwierdziła, że kandydatka jest osobą o dużej kulturze osobistej, opanowaną, uprzejmą w stosunku do współpracowników i stron, a jej cechy osobiste oraz wiedza merytoryczna znajdują uznanie w sądach, w których orzekała. Podkreśliła także, że praca Pani Barbary Frankowskiej, w tym sposób jej organizacji są oceniane wysoko przez przełożonych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie na posiedzeniu 23 lipca 2018 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Barbary Frankowskiej (6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"), przyznając jej 36 punktów poparcia.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej 11 września 2018 r. Pani Barbara Frankowska otrzymała 42 głosy "za", przy 4 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała zatem jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Barbary Frankowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ogólna ocena jej kwalifikacji zawodowych, potwierdzona bardzo dobrą oceną sędziego wizytatora,

6. wieloletnie doświadczenie na stanowiskach orzeczniczych, jak również jednoznaczne poparcie środowiska sędziowskiego, udzielone jej przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Rzeszowskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 3 października 2019 r. na Panią Barbarę Frankowską oddano 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).