Przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 783/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Sidorowskiej-Ciesielskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 16 września 2020 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Anny Katarzyny Sidorowskiej-Ciesielskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 12 października 2020 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Katarzyny Sidorowskiej-Ciesielskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, wskazał, że Pani Anna Katarzyna Sidorowska-Ciesielska posiada bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach: stażysty, asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego i asesora sądowego, bardzo dobre wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, odznacza się szeroką wiedzą prawniczą potwierdzoną oceną kwalifikacyjną, jest autorką lub współautorką publikacji naukowych, Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaopiniowało Panią Annę Katarzynę Sidorowską-Ciesielską, jako wyróżniającą się, natomiast Zgromadzenie Ogólne Sędziów tego Sądu oceniło ją pozytywnie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Anna Katarzyna Sidorowska -Ciesielska spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Sidorowskiej -Ciesielskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

2. Pani Anna Katarzyna Sidorowska-Ciesielska urodziła się 10 stycznia 1981 r. w Warszawie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej "Granice ingerencji gminy w prawo własności w postępowaniach dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 16 maja 2016 r. Od 1 listopada 2005 r. do 4 kwietnia 2017 r. była zatrudniona w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie kolejno na stanowiskach: stażysty p.o. asystenta sędziego, asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2017 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, gdzie orzeka w IV Wydziale. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Jest także autorką lub współautorką "Komentarza do ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących", "Komentarza do ustaw samorządowych" oraz glosy.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Anny Katarzyny Sidorowskiej-Ciesielskiej sporządziła Pani Jolanta Strumiłło - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. W ocenie opiniującej, analiza zbadanych dokumentów wskazuje, że Pani Anna Katarzyna Sidorowska-Ciesielska posiada wiedzę prawniczą i doświadczenie w praktyce stosowania przepisów prawa administracyjnego - zarówno materialnego jak i procesowego, we właściwy sposób podchodzi do swoich obowiązków. Redagowane orzeczenia i ich uzasadnienia są przejrzyste i odnoszą się do wszystkich okoliczności sprawy, w szczególności zwięźle przedstawiają stan faktyczny wynikający z akt sprawy, zawierają zwięzłe streszczenie decyzji organów, przedstawienie argumentów skarg i logiczny przebieg rozumowania sądu rozpoznającego sprawę. Merytorycznej trafności rozstrzygnięć towarzyszy właściwy poziom argumentacji prawnej wydanego orzeczenia. Napisane uzasadnienia nie budzą zastrzeżeń, zawierają wszystkie elementy ustawowe, zawierają orzecznictwo NSA, odwołania do literatury fachowej. Uwagę opiniującej zwrócił fakt, że Pani Anna Katarzyna Sidorowska -Ciesielska posiada bardzo dobrą znajomość przepisów różnych gałęzi prawa, zarówno prawa administracyjnego jak i cywilnego. Posiadany zasób wiedzy, w tym znajomość przepisów prawa, orzecznictwa, poglądów doktryny oraz umiejętność interpretacji przepisów prawa został oceniony wysoko.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Annę Katarzynę Sidorowską-Ciesielską jako wyróżniającą się, natomiast na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na Panią Annę Katarzynę Sidorowską-Ciesielską oddano 85 głosów "za", przy 6 głosach "przeciw" i 1 głosie "nieważnym".

5. Pani Anna Katarzyna Sidorowską-Ciesielską posiada prawie piętnastoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach: stażysty p.o. asystenta sędziego, asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego i asesora sądowego. Przez całą swoją karierę zawodową jest związana z sądownictwem administracyjnym. Posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jest także autorką lub współautorką publikacji naukowych. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Katarzyny Sidorowskiej-Ciesielskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, osiągnięcia naukowe, autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych oraz treść oceny kwalifikacyjnej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 października 2020 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).