Przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 687/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej.

UZASADNIENIE

I

W dniu 1 czerwca 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 11 lipca 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa oraz szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Maria Danuta Rybska-Kolenda spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także zapoznała się z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej.

2. Pani Maria Danuta Rybska-Kolenda urodziła się 25 stycznia 1990 r. w Krynicy Zdroju. W 2013 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2014 r. była zatrudniona w wymiarze /2 etatu w kancelarii adwokackiej w Krakowie. W 2016 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując 45,4687 pkt. W 2018 r. ukończyła aplikację sędziowską i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem 306 pkt.

(na 330 pkt. możliwych do zdobycia). Z dniem 1 marca 2019 r. objęła stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej. Powierzone czynności orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Od 3 lipca 2019 r. do 1 maja 2020 r. oraz od 22 września 2021 r. korzysta z uprawnień związanych z rodzicielstwem, w wyniku czego jej rzeczywisty czas orzekania wynosi 21 miesięcy. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy sporządziła Pani Magdalena Rybicka - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Sędzia wizytator wskazała, że sposób prowadzenia przez Panią asesor postępowań nie budzi zastrzeżeń. Rozprawy były zawsze dobrze przygotowane, wydawane zarządzenia adekwatne do stanu sprawy, konkretne i szczegółowe. Postępowanie dowodowe było prowadzone skrupulatnie, ale z zachowaniem zasad ekonomiki procesowej i koncentracji materiału. Poziom merytoryczny uzasadnień jest dobry, wskazuje na dobrą znajomość przepisów prawa, orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego. Uzasadnienia są sporządzane terminowo. Wyniki odwoławcze nie są obecnie miarodajne, z uwagi na rozpoznanie jedynie dwóch apelacji od orzeczeń Pani asesor, jednak kontrolowane wyroki i uzasadnienia, prawidłowe pod względem formalnym i merytorycznym, są - w ocenie sędzi wizytator - dobrym prognostykiem. W świetle danych statystycznych liczbowe wyniki pracy opiniowanej nie są najlepsze, ale i nie budzą dużych zastrzeżeń, tym bardziej, że - z uwagi na długotrwałe nieobecności związane z macierzyństwem - referat kandydatki nie liczył początkowo odpowiednio dużo spraw różnych kategorii, aby generować prawidłową liczbę załatwień. Na podstawie kontroli akt spraw prowadzonych przez Panią Marię Danutę Rybską-Kolendę, sędzia wizytator uznała, że poziom merytoryczny jej orzecznictwa jest dobry i wskazuje na odpowiednie przygotowanie zawodowe do pełnienia służby na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Nie stwierdziła również uchybień, które podważałyby tę opinię.

4. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 30 maja 2022 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy, nie oddając głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się". W protokole obrad Kolegium wskazano na krótki okres rzeczywistego orzekania Pani asesor jako podstawę braku pozytywnej opinii ojej kandydaturze.

5. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Maria Danuta Rybska-Kolenda posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, a egzamin sędziowski złożyła z bardzo dobrym wynikiem, uzyskując 306 pkt. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i jest dobrze przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Starannie i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Rada stoi na stanowisku, że negatywna opinia o Pani asesor, wyrażona przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, nie może stanowić w niniejszym postępowaniu nominacyjnym okoliczności rozstrzygającej i deprecjonującej tę kandydaturę. Treść oceny kwalifikacyjnej i bardzo dobry wynik egzaminu sędziowskiego wskazują bowiem, że Pani Maria Danuta Rybska-Kolenda jest odpowiednio przygotowana do wykonywania zawodu sędziego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marii Danuty Rybskiej-Kolendy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bardzo dobry wynik egzaminu sędziowskiego oraz treść oceny kwalifikacyjnej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 lipca 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).