Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2 wśród pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, pomocniczych jednostek naukowych, placówek naukowych nieposiadających osobowości prawnej oraz innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Akty korporacyjne

PAN.2020.5.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 maja 2020 r.

DECYZJA Nr 24/2020
PREZESA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 18 maja 2020 r.
w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2 wśród pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, pomocniczych jednostek naukowych, placówek naukowych nieposiadających osobowości prawnej oraz innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227, oraz z 2020 r. poz. 695), w związku z przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, 567, 568 i 695), postanawiam, co następuje:
§  1. 
Niniejsza decyzja określa zasady zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS - COV-2, zwanego dalej "COVID-19", wśród pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, pomocniczych jednostek naukowych, placówek naukowych nieposiadających osobowości prawnej oraz innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk, zwanych dalej jednostkami organizacyjnymi".
§  2. 
Wszelkie:
1)
konferencje, imprezy oraz wydarzenia organizowane przez jednostki organizacyjne;
2)
zagraniczne wyjazdy służbowe oraz udział w konferencjach, zjazdach, lub sympozjach krajowych pracowników jednostek organizacyjnych;
3)
przyjazdy do jednostek organizacyjnych gości zagranicznych;
4)
zakwaterowanie nowych osób w lokalach mieszkalnych Polskiej Akademii Nauk, jak również odwiedziny przez gości zewnętrznych;

- mogą mieć miejsce o ile są zgodne z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-1 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284,322, 374 i 567).

§  3. 
1. 
W przypadku zagranicznych stacji naukowych obostrzenia w zakresie wymienionym w § 2 pkt 1-4 mogą zostać wprowadzone lub zniesione w razie wprowadzenia lub zniesienia obostrzeń w kraju, w którym znajduje się zagraniczna stacja naukowa.
2. 
Decyzję w sprawie wprowadzenia lub zniesienia obostrzeń, o których mowa w ust. 1, podejmuje dyrektor zagranicznej stacji naukowej, po uzyskaniu pozytywnej opinii Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
§  4. 
1. 
Zaleca się ograniczenie bezpośrednich kontaktów pracowników w miejscu pracy, z wyłączeniem organizowania spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem zadań służbowych.
2. 
W celu zapewnienia sprawnej komunikacji zaleca się wykorzystywanie korespondencji e-mailowej i kontaktów telefonicznych.
§  5. 
1. 
W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 pracodawca może polecić pracownikom wykonywanie przez czas oznaczony pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania - tzw. "pracę zdalną".
2. 
Decyzję o wprowadzeniu pracy zdalnej w imieniu pracodawcy podejmuje Kanclerz Akademii w odniesieniu do pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, zwanej dalej "Kancelarią PAN" oraz kierujący innymi jednostkami organizacyjnymi w stosunku do pracowników zatrudnionych w tych jednostkach, określając czas trwania pracy zdalnej.
3. 
Polecenie może zostać wydane fakultatywnie w celach prewencyjnych albo obligatoryjnie w przypadkach:
1)
wcześniejszego przebywania pracownika w rejonach wysokiego ryzyka występowania COVID-19, w szczególności w przypadku powrotu pracownika z wyjazdu zagranicznego;
2)
pogorszenia stanu zdrowia pracownika, charakterystycznego dla objawów zarażenia COVID-19,
3)
podejrzenia zarażenia pracownika COVID-19 w wyniku kontaktu z osobą chorą lub podejrzaną o zarażenie COVID-19;
4)
innych, określonych w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego.
4. 
Kierujących komórkami organizacyjnymi Kancelarii PAN i kierujących jednostkami organizacyjnymi innymi niż Kancelaria PAN zobowiązuje się do utrzymywania stałego kontaktu z pracownikami wykonującymi pracę zdalną i nadzorowania efektów ich pracy.
5. 
W razie wprowadzenia fakultatywnego wykonywania pracy zdalnej powinien zostać określony miesięczny harmonogram pracy wykonywanej przez pracowników w miejscu jej stałego wykonywania oraz poza tym miejscem.
§  6. 
1. 
Pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o podejrzeniu zachorowania COVID-19:
1)
najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną;
2)
pracodawcę - wiadomość należy przekazać bezpośredniemu przełożonemu lub kierownikowi jednostki organizacyjnej telefonicznie lub e-mailowo.
2. 
Niezależnie od obowiązku określonego wobec pracodawcy, należy bezwzględnie poddać się zaleceniom stacji sanitarno-epidemiologicznej - zarówno w przypadku izolacji, kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
§  7. 
Traci moc decyzja Nr 15/2020 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 12 marca 2020 r., zmieniona decyzją Nr 16/2020 z dnia 26 marca 2020 r., decyzją Nr 22/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. oraz decyzją Nr 23/2020 z dnia 6 maja 2020 r., w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2 wśród pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, pomocniczych jednostek naukowych, placówek naukowych nieposiadających osobowości prawnej oraz innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk.
§  8. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem 25 maja 2020 r. i obowiązuje do odwołania, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i decyzji Rządu RP.