Protokół VII Zwyczajnego Posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Akty korporacyjne

KRD.2010.7.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 lipca 2010 r.

PROTOKÓŁ VII
ZWYCZAJNEGO POSIEDZENIA ZARZĄDU KRAJOWEJ REPREZENTACJI DOKTORANTÓW
Wrocław z dnia 24 lipca 2010 r.

KRD/III/7/2010
Przewodnicząca, Kinga Kurowska otworzyła VII zwyczajne posiedzenie Zarządu KRD

1. Stwierdzono kworum i sporządzono listę obecności.

2. Przyjęto porządek obrad VII zwyczajnego posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

3. Przystąpiono do powołania komisji skrutacyjnej. Zgłoszono kandydatury Dominika Bień, Dominika Suligowskiego oraz Dominka Hoehne. Wskazane osoby wyraziły zgodę na swoje kandydatury. Zarząd w głosowaniu jawnym jednogłośnie powołał Komisję Skrutacyjną. W jej skład weszli:

- Dominik Suligowski

- Dominik Bień

- Dominik Hoehne

4. Sprawy bieżące:

a. Szymon Grabański zreferował sprawę podpisania porozumienia z firmą Ogicom Sp. z. o. o.. Członkowie prezydium KRD na spotkaniu z dyrektorem marketingu w firmie Ogicom podziękowali za stworzenie strony oraz zaprosili przedstawicieli firmy na XI Krajowy Zjazd Doktorantów, by tam podziękować im uroczyście. Wszelkie prawa do strony, w tym majątkowe należą do KRD. Porozumienie stanowi złącznik do protokołu.

b. Stan prac nad projektem ustawy o zmiatanie ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym przedstawiła Kinga Kurowska. Szef Gabinetu Politycznego Pani Minister Barbary Kudryckiej - Wojciech Mewi erko poinformował na spotkaniu 21 lipca 2010, że większość poprawek KRD została uwzględniona.

c. Rozpoczęła się dyskusja o wywiadzie z profesorem Woźnickim, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Ustalono, że jeżeli to będzie konieczne spotkamy się z profesorem i odezwiemy się do Gazety Wyborczej.

d. Wśród spraw bieżących znalazły się ponadto: posiedzenie plenarne Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego 17 VI 2010 na, której omówiono misję polskiego szkolnictwa artystycznego oraz sprawę AWF w Gdańsku. Kinga Kurowska omówiła spotkania z przedstawicielami Collegium Invisibile. Poruszono również sprawę strajku na Uniwersytecie Wrocławskim. Poinformowano wtedy zgromadzonych, że doktoranci z Uniwersytetu Wrocławskiego zobowiązali się do współpracy z KRD.

5
Izabela Straniosławiszyn omówiła wynik ankiety na temat studiów doktoranckich w Polsce. Dyskusja skupiła się wokół jakości kształcenia i wprowadzenie ECTS.
6
Beata Polińska omówiła posiedzenie zarządu OPDUM. Jednym z poruszanych tematów była współpraca z KRD. Ustalono następnie, że przedstawiciele obu organizacji będą powinni udział w dalszych rozmowach w celu polepszenia współpracy.
7
Karolina Kosek Hoehne zreferowła sprawę pinsów. Ustalono ze będzie to wersja żywicowa, o średnicy 15 mm, bez ramki, w cenie 3,60 zł. za sztukę. Zgodzono się, że potrzeba około 200 sztuk. Forma płatności zostanie ustalona.
8
Paweł Maślak omówił newsleltter KRD i podkreślił, że czekamy jeszcze na jego szatę graficzną. Strona internetowa jest już w fazie finalnej. Wszystkie projekty potrzebene powinniśmy otrzymać w przyszłym tygodniu. Do wrześniowego zarządu strona i newsletter powinny działać. Stwierdzono również, że należy założyć maile: Krd@krd.org.pl, Rzeczenik@krd.org.pl, rewizyjna@krd.org.pl, webmaster@krd.org.pl, oraz, że dla potrzebujących dopuszczone będą również maile imienne.
9
Elżbieta Kornalska poinformowała, że odszukała 20 dodatkowych adresów do bazy kontaków KRD, oraz że 31 osób zapisało się do otrzymywania newslettera.
10
Izabela Stnisławiszyn opowiedziała czym jest EURODC, czym się zajmuje i nad czym pracuje. Pierwszy zarząd wybrany został podczas konferencji w Gironie w Hiszpanii w 2002. Od 2.005 EURODOC swoją siedzibę ma w Brukseli. Tworzą go 34 organizacje członkowskie, 1 organizacja obserwująca i obserwatorzy indywidualni z trzech państw co daje w sumie 37 krajów. Izabela Stanisławiszyn omówiła następnie sposób pozyskania pieniędzy na działanie EURODOC. Poinformowała również, że w Brukseli odbędzie się Konferencja Młodych Naukowców, przy tej okazji, przekonywała można zorganizować w dniach 9-10 listopada Zjazd KRD w stolicy Belgii.
11
Zjazd samorządów doktorantów publicznych uczelni Poznania zobowiązał się do próby przełożenia XI Krajowego Zjazdu Doktorantów z dni 10-12 XII 2010, na 3-5 XII. O wyniku prac zostanie poinformowany zarząd KRD.
12
Jacek Lewicki omówił szczegółowo poszczególne pytania w ankiecie na najbardziej prodoktorancką uczelnię w Polsce. Wiele dyskusji toczyło się również podczas omawiania Zasad Konkursu na najbardziej podoktorancką uczelnię PRODOK organizowanego przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Dotyczyły one głównie punktu 9 (Kategorii (ogólnych) podlegających ocenie) oraz 10 (skład Kapituły Konkursu). Wśród proponowanych osób byli: przewodniczący rady głównej, lub osoba przez niego delegowana, przewodniczący KRASP-u lub osoba wyznaczona, przedstawiciel MNiSW, cztery osoby wyznaczone przez członków Zarządu KRD. W ankiecie dyskusje dotyczyły min. punktu 3 (czy ustalone są maksymalne obciążenia dydaktyczne dla doktorantów stacjonarnych na poziomie niższym niż 90 godz. /rok?) ustalono, że punkt ten będzie zostawiony w zaproponowanej formie, chyba że w ciągu tygodnia ktoś zaproponuje inną formułę. Również punkt 8 był intensywnie omawiany (minimalna i maksymalna wysokość stypendium doktoranckiego) ustalono, że należy opisać od czego zależy wysokość stypendium doktoranckiego. Następnie przyjęto uchwałę w sprawie ogólnych zasad konkursu na najbardziej podoktorancką uczelnię PRODOK organizowanego przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
13
Podjęto uchwałę delegującą Przewodniczącą KRD do Forum Ekspertów. Celem działalności Forum będzie opracowanie propozycji celów strategicznych i operacyjnych dla szkolnictwa wyższego oraz ramowe określanie narzędzi i metod ich osiągnięcia. Podczas głosowania nieobecne były 2 osoby, głosowały 4. 4 Osoby były za, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
14
Sprawozdanie z konferencji "Model Funkcjonowania Studiów Doktoranckich. Doktoranci a rynek, szansę i zagrożenia współpracy" przedstawił Dominik Suligowski. Sprawozdanie przyjęto. Dominik Suligowski wyraził chęć wzięcia udziału w przyszłorocznej organizacji konferencji
15
Kinga Kurowska Przedstawiła program konferencji i walnego zgromadzenia EURODOC Kraków- Warszawa proponowanego na Marzec 2012. Przedstawiła ogólny zarys programu i wstępny kosztorys. Izabela Stanisławiszyn zaproponowała, by powołano komitet organizacyjny ds. konferencji niezależny od zarządu KRD. Zauważyła również, że dobrze by było, gdyby podana była już data i program konferencji. Zaproponowała, również aby poszerzyć koszty o ewentualne koszty przelotu. Ela Kornalska, zaproponowała by przygotować szczegółową propozycję i poparła projekt powołania komitetu organizacyjnego. Zaproponowano również, by na kolejnym zarządzie zaproponować już osoby, które chciałby by wejść w skład komitetu organizacyjnego.
16
Ustalono, że w trybie obiegowym zostanie przedstawiona odpowiedź KRD na propozycję Collegium Invisibile.
17
Podjęto uchwałę dotyczącą zamieszczenia informacji o KRD w projekcie wydawnictwa Wolters Kluwer. Uchwała stanowi załącznik do protokołu.
18
W związku z tym, że komisja prawna nie przygotowała regulaminu PDUT obrady nad tym dokumentem zostały przeniesione na kolejne posiedzenie zarządu.

Wolne wnioski:

19
Izabela Stanisławiszyn poruszyła sprawę Europejskiej Karta Naukowca. Zaproponowała by KRD zapoznała się z dokumentem i włączyła się w jego promocję na terenie Polski. Kwestia ta omówiona zostanie jeszcze na kolejnym zarządzie.
20
Jacek Lewicki przypomniał o rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich z dnia 18 V 2010 r. W tej sprawie zostanie przygotowana informacja na stronie KRD.
21
Dominik Bień i Adam Ramotowski przygotują pismo wprowadzające do odpowiedzi Ministra Jurka dotyczące opłat za studia doktoranckie
22
Dominik Suligowski zaproponował by zweryfikować wzór legitymacji doktoranckiej.
23
Przyjęcie protokołu z VI posiedzenia Zarządu KRD z dnia 12 VI 2010 r. Zastrzeżenia do protokołów zgłosił Szymon Grabański i Dominik Suligowski. Po uwzględnieniu proponowanych zmian, protokół jednogłośnie przyjęto
24
Ustalono, że następne, VIII Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD odbędzie się w dniach 10-12 IX 2010 w Krakowie.
25
Przewodnicząca KRD, Kinga Kurowska zamknęła VI Zwyczajne Posiedzenie Zarządu KRD.

Protokół sporządził

Łukasz Przanowski sekretarz KRD

Protokół został zatwierdzony

na posiedzeniu dnia 11 IX 2010 r.

W załączniku:

Protokoły z głosowań.

Lista obecności z dnia 24 VII 2010 r.

Porozumienie z firmą Ogicom sp. z. o. o.

Uchwała KRD nr 7 z dn. 24 VII 2010 r.

Uchwała KRD nr 8 z dn. 24 VII 2010 r.

Uchwała KRD nr 9 z dn. 24 VII 2010 r.