Projektowane Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Akty korporacyjne

Lekarz.2017.1.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 stycznia 2017 r.

STANOWISKO Nr 8/17/P-VII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 stycznia 2017 r.
w sprawie projektowanego Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi projektowanego Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, przedstawionymi reprezentantom Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia podczas spotkania w dniu 20 stycznia 2017 r., przedstawia następujące uwagi:
1.
Prezydium podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko co do wysokości współczynnika korygującego stosowanego przy rozliczaniu świadczeń udzielonych dzieciom i młodzieży, zgodnie z którym powinien być podniesiony do poziomu 2,0.
2.
Prezydium pozytywnie ocenia propozycję NFZ rozszerzenia działania współczynnika na świadczenia udzielone kobietom w okresie ciąży i połogu.
3.
Prezydium uważa, że w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego powinna być określona godzinowa dostępność do świadczeń odniesiona do jednego etatu przeliczeniowego.
4.
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ powinni zachować dotychczasowe uprawnienie do modyfikacji wielkości etatu przeliczeniowego z zachowaniem zasady proporcjonalności czasu pracy do wielkości etatu. Prezydium zwraca uwagę, że oddziały wojewódzkie NFZ mają w planach finansowych zapisane różne nakłady per capita na świadczenia stomatologiczne.
5.
W ocenie Prezydium, ujednolicenie wielkości etatu przeliczeniowego w całym kraju nie może odnieść skutku w postaci:
-
zmniejszenia liczby świadczeniodawców (stałoby to w sprzeczności z interesem pacjentów poprzez ograniczanie dostępności do lekarza i wyboru lekarza)
-
zmniejszenia wysokości cen oczekiwanych (w tym przypadku pozytywne skutki wprowadzenia współczynnika korygującego zostałyby zniwelowane, co czyniłoby wcześniej podjęte działania pozornymi).

Prezydium rekomenduje pozostawienie (pod warunkiem określonym w pkt. 4) wielkości etatu przeliczeniowego i wymaganego do jego realizacji czasu pracy na dotychczasowych poziomach.

Wszystkie kryteria zawarte zarówno w Zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, jak i w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej powinny być odnoszone do etatu przeliczeniowego, a nie podmiotu realizującego świadczenia (oferenta). Każdy inny sposób interpretacji tych przepisów rodzić będzie nierówność w traktowaniu oferentów.

Mając na uwadze, że samorządowi zawodowemu lekarzy i lekarzy dentystów okazano jedynie wstępny projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezydium zastrzega sobie prawo zgłaszania dalszych uwag po oficjalnym ogłoszeniu projektu.