Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniający zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.7.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 lipca 2023 r.

STANOWISKO Nr 45/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 26 lipca 2023 r.
w sprawie projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zamieszczonym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu 14 lipca 2023 r. przedstawia następujące stanowisko:

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie opiniuje przewidzianą w projekcie zarządzenia zmianę wyceny świadczeń z zakresu protetyki stomatologicznej, przewidzianą w załączniku 1b do zarządzenia nr 60/DSOZ/2023 Prezesa NFZ z dnia 5 kwietnia 2023 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Prace nad wyceną świadczeń z zakresu protetyki stomatologicznej trwają od października 2022 roku. Rada ds. rozwoju stomatologii działająca przy Ministrze Zdrowia rekomendowała Ministrowi Zdrowia urealnienie wyceny świadczeń z zakresu protetyki stomatologicznej, co zostało przekazane do Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że w projekcie opiniowanego zarządzenia Prezesa NFZ wartości punktowe niektórych świadczeń protetycznych praktycznie nie uległy zmianom. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej proponuje wzrost punktacji w zakresie tych procedur dotyczących protetyki stomatologicznej o minimum 30%.

Brak realnej podwyżki wyceny tychże świadczeń może doprowadzić do ograniczenia bądź całkowitego zaprzestania ich wykonywania, zwłaszcza w ramach kontraktów ogólnostomatologicznych, co oznacza zdecydowanie mniejszą dostępność świadczeń protetycznych dla pacjentów.