Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Akty korporacyjne

Notar.2013.2.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 lutego 2013 r.

UCHWAŁA Nr VIII/15/2013
KRAJOWEJ RADY NOTARIALNEJ
z dnia 1 lutego 2013 r.
w sprawie projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne

Na podstawie art. 40 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. ustawy - Prawo o notariacie (tj. Dz.U. z 2008 r. Nr 189, poz.l 158, z późn. zm.)
Krajowa Rada Notarialna zgłasza następujące uwagi do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, przesłanym przy piśmie z dnia 16 stycznia 2013 roku (BN-5r-L-34/2012/19).

Istotą proponowanych zmian jest doprecyzowanie zasad waloryzacji kwot przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, o których mowa w art.5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r nr 102, poz.651, z późn. zm.).

Zgodnie z art.5 w/w ustawy waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w ustawie dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w drodze obwieszczeń, w dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski". Pomimo upływu 14 lat od wejścia w życie ustawy tj. od dnia 1 stycznia 1998 roku wspomniane upoważnienie nie zostało przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego zrealizowane. W ustawie proponuje się doprecyzowanie wzorca waloryzacji poprzez wprowadzenie okresu, jaki będzie obejmować wskaźnik zmian cen wybranych rodzajów nieruchomości (kwartalny), terminu publikacji wskaźników (4 miesiące od zakończenia kwartału, którego wskaźnik dotyczy) a także podstawy do opracowania wskaźników przez Prezesa GUS (Program Badań Statystycznych Statystyki Publicznej), proponuje się wprowadzenie zasady, że w przypadku gdy dla danego rodzaju nieruchomości nie rozpoczęto ogłaszania wskaźnika zmian cen nieruchomości waloryzacji dokonuje się przy dotychczas stosowanych do tego celu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa GUS.

I. Należy pozytywnie odnieść się do intencji projektodawcy porządkowania przepisów prawa. Biorąc jednak pod uwagę założenia projektodawcy należy przede wszystkim doprecyzować zakres, do którego odnosić się będzie ta regulacja tzn. dookreślić rodzaje nieruchomości o których mowa w projekcie. Jednocześnie należy zauważyć, że wdrożenie tej zmiany wymagać będzie znacznego wysiłku i precyzyjnego działania zarówno przy tworzeniu prawa, jak i jego wprowadzenia do porządku prawnego. Co do terminów wprowadzania nowych regulacji wydaje się, że dzień 1 stycznia byłby odpowiedni ze względów technicznych.

II. Krajowa Rada Notarialna projektowaną zmianę w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne polegającą na skróceniu terminu z 30 do 7 dni na przekazywanie do starostw między innymi odpisów aktów notarialnych z których wynikają zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, bo wydaje się ona bezcelowa, skoro termin publikacji wskaźników zakreślony został w projekcie na "w ciągu 4 miesięcy" od zakończenia kwartału to za 1 kwartał wskaźniki zostaną opublikowane do 31 sierpnia danego roku; Główny Urząd Statystyczny będzie miał wystarczającą ilość czasu na opracowanie i ogłoszenie wskaźników. Jeżeli jednak projektodawca podtrzymywałby wolę skrócenia terminu na przekazanie odpisów to racjonalny byłby termin co najmniej 14 dniowy.