Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz niektórych innych ustaw autorstwa Komisji Ustawodawczej Senatu RP.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.2.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lutego 2014 r.

STANOWISKO Nr 10/14/P-VI
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 7 lutego 2014 r.
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz niektórych innych ustaw autorstwa Komisji Ustawodawczej Senatu RP

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz niektórych innych ustaw nadesłanym przy piśmie Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP z dnia 25 lutego 2014 r. negatywnie opiniuje przedmiotowy zmiany w nim zawarte.

Projekt przewiduje likwidację możliwości wnoszenia kasacji od orzeczeń sądów dyscyplinarnych samorządów zawodów zaufania publicznego i wprowadzenie w jej miejsce apelacji kierowanej do sądu okręgowego (wydziału karnego), a więc zmiany, które zawierał senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz innych ustaw z 19 stycznia 2011 r. - druk senacki nr 49. Przypomnieć należy, że proponowane wówczas zmiany nie zyskały poparcia Ministerstwa Zdrowia, Komisji Zdrowia Sejmu RP oraz Sejmu RP, co skutkowało ich wykreśleniem z projektu przyjętego następnie jako ustawę z dniał 9 kwietnia 2013 r.

Przeciwko przyjęciu proponowanych zmian w ustawach dotyczących samorządu lekarzy i lekarzy dentystów oraz samorządów innych zawodów zaufania publicznego przemawia szereg argumentów, które wynikają zarówno z analizy wyroku Trybunału Konstytucyjnego przywołanego w uzasadnieniu projektu, jak i z oceny obowiązującego obecnie stanu prawnego.

Zdumiewa zatem fakt, ze niespełna rok od odrzucenia proponowanego przez Senat RP projektu zmian w tym zakresie Komisja Ustawodawcza wysuwa projekt przewidujący dokładnie takie same zmiany. Przywołanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2013 r. (sygn. akt SK 10/13) jako uzasadnienia proponowanych zmian jest zupełnie niezrozumiałe, albowiem z treści ww. wyroku nie wynika potrzeba ani celowość proponowanych przez Komisję zmian.

Zarówno wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2013 r. (sygn. akt SK 10/13) podobnie jak i wcześniejszy wyrok z dnia 29 czerwca 2010 r. (sygn. akt P 28/09) nie nakazują stosownym organom podjęcia jakiejkolwiek inicjatywy ustawodawczej. Trybunał w wyroku z 29 czerwca 2010 r. podkreślił wręcz w uzasadnieniu, iż obowiązująca ustawa z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich zawiera regulacje odpowiadające standardom konstytucyjnym.

Z powyższych względów należy stwierdzić, że aktualność wobec opiniowanego projektu zachowały uwagi zgłoszone przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w stanowisku Nr 21/13/P-VI z dnia 25 stycznia 2013 r. w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz niektórych innych ustaw autorstwa Komisji Ustawodawczej Senatu RP.

Podkreślenia wymaga, iż specyficzny nadzór Sądu Najwyższego nad sądownictwem korporacyjnym realizowany w ramach rozpatrywania kasacji od orzeczeń tam zapadających jest zasadny i czyni zadość wysokim standardom konstytucyjnym ściśle związanym z rangą wykonywanych przez lekarzy i lekarzy dentystów zawodów.

Mając powyższe względy na uwadze, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie opiniuje projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz innych ustaw i wnosi o zaprzestanie prac nad nim.