Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.6.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 czerwca 2019 r.

STANOWISKO Nr 12/19/VIII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 28 czerwca 2019 r.
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw

Naczelna Rada Lekarska po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przekazanym przy piśmie Pana Macieja Miłkowskiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 7 czerwca 2019r., znak: PLO.0212.14.2019.PR, co do zasady pozytywnie ocenia projektowane zmiany, które umożliwią dostęp do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia, niezależnie od ścieżki poczęcia. Naczelna Rada Lekarska zgłasza ponadto następujące uwagi szczegółowe do projektu:
1)
Naczelna Rada Lekarska rekomenduje wyraźne wskazanie w projekcie ustawy, że uprawnienia do wystawiania recept z kodem uprawnień "C" na leki objęte programem uzyskają nie tylko lekarze specjaliści w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ale także specjaliści z innych dziedzin zaangażowanych w pełnienie opieki nad kobietą ciężarną. Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że leczenie schorzeń towarzyszących ciąży, takich jak cukrzyca bywa dużym wyzwaniem terapeutycznym i musi odbywać się w oparciu o poradnie specjalistyczne. Konieczność uzyskiwania od lekarza ginekologa/położnika recepty "C" np. po wizycie u diabetologa byłaby dla ciężarnych niepotrzebnym utrudnieniem.
2)
Naczelna Rada Lekarska uważa za zasadne umożliwienie wszystkim ciężarnym chorym na cukrzycę ciążową lub przedciążową. bezpłatnego dostępu do elektrod do ciągłego pomiaru glikemii. Systemy do ciągłego pomiaru glikemii, dzięki umożliwieniu ciągłego wglądu w poziom glikemii, odpowiednie ustawienie alarmów hiper/hipoglikemii w znakomity sposób wpływają na bezpieczeństwo ciąży u ciężarnej z cukrzycą, poprawiają wyniki położnicze i poprawiają komfort życia. Naczelna Rada Lekarska proponuje, aby bezpłatne elektrody do ciągłego monitorowania glikemii przysługiwały ciężarnym z cukrzycą typu 1 (z definicji leczonym insuliną) oraz ciężarnym z cukrzycą typu 2 lub cukrzycą ciążową leczonym insuliną.