Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.5.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 maja 2013 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 maja 2013 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zgłasza następujące uwagi.

Projektodawca proponuje nowe brzmienie art. 26 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy, zgodnie z którym żołnierz zawodowy podlega corocznemu opiniowaniu służbowemu. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa proponowane rozwiązanie jest nieodpowiednie w odniesieniu do żołnierzy zajmujących stanowiska sędziów sądów wojskowych i kwestie związane z oceną tej grupy żołnierzy powinny zostać z omawianej ustawy wyłączone. Po pierwsze, opiniowanie sędziów sądów wojskowych odbywa się w sposób identyczny jak sędziów sądów powszechnych, a problematyka ta jest już uregulowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o ustroju sądów wojskowych, która w tym zakresie odsyła do przepisów ustawy z dnia 21 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (art. 70 § 1 usw w zw. z art. 106a i nast. usp). Tym samym nie jest dopuszczalne poddawanie sędziów sądów wojskowych (żołnierzy) ocenie na podstawie innych ustaw. Po drugie, proponowany przepis zbyt szeroko normuje sposób, zakres i tryb opiniowania wraz z oceną zawodową żołnierzy, co w kontekście oceny sędziów sądów wojskowych godziłoby w ich niezawisłość, a tym samym podstawowe gwarancje konstytucyjne.