Projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

Akty korporacyjne

Lekarz.2022.11.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 listopada 2022 r.

STANOWISKO Nr 27/22/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 14 listopada 2022 r.
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektem ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2700), przekazanym przy piśmie Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu pana Dariusza Salamończyka znak: SPS-WP020.278.4.2022. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu.

Na poparcie samorządu lekarskiego zasługuje przewidziane w projekcie ustawy wsparcie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Samorząd lekarski wskazuje, że szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Są najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą zapobiegania chorobom zakaźnym, dlatego objęcie finansowaniem ze środków publicznych zakupu szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień umożliwi objęcie szczepieniami większej liczby osób.

Pozytywnie ocenia się także przewidziane w projekcie ustawy dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych ze środków pochodzących z Funduszu Medycznego tj. świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18. roku życia, związanych z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego realizowanych w związku z leczeniem chorób onkologicznych i chorób rzadkich. W przypadku chorób rzadkich nie do przecenienia jest możliwość szybkiego przeprowadzenia badań genetycznych, zwłaszcza jeśli pozwoli to na zaoszczędzenie dzieciom powtarzających się hospitalizacji czy licznych badań o charakterze inwazyjnym. Należy jednak rozważyć poszerzenie zakresu tej nowelizacji także na diagnostykę genetyczną osób dorosłych, w tym wykonywania badań określających szeroki profil genetyczny, które są potrzebne do postawienia właściwego rozpoznania klinicznego i do wyboru właściwej terapii onkologicznej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca także uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, niepokój budzi fakt, że mimo wysokiego poziomu inflacji oraz przewidzianego w projekcie ustawy zwiększenia zakresu działania Funduszu Medycznego, nie zostało przewidziane zwiększenie limitu środków z budżetu państwa, który został ustalony ponad dwa lata temu (art. 38 ustawy o Funduszu Medycznym). Po drugie, zastrzeżenia budzi to, że dotychczas środki z Funduszu Medycznego, szczególnie z Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej, Subfunduszu Modernizacji Podmiotów Leczniczych oraz Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki nie były wydatkowane w oczekiwanej wysokości, zamiast tego były przesuwane na okresy późniejsze. Zasadą powinno być bieżące, płynne wydatkowanie środków na opiekę zdrowotną, a nie odraczanie ich wydatkowania na okresy późniejsze i tym samym kumulowanie ich w sytuacji, kiedy czynnik inflacji skutecznie obniża ich wartość nabywczą.