Projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy - Prawo oświatowe.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.3.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 marca 2023 r.

STANOWISKO Nr 17/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 marca 2023 r.
w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy - Prawo oświatowe

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy - Prawo oświatowe, przekazanym przy piśmie Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP pana Krzysztofa Kwiatkowskiego z dnia 3 marca 2023 r. (znak: BPS.DKS.KU.0401.2.2023), popiera rozwiązania zawarte w projekcie ustawy.

Zasadne jest wprowadzenia tak do ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, jak i do ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe przepisów, które będą umożliwiały wybór rodzaju diety w zależności od potrzeb zdrowotnych dziecka czy ucznia i będą wyraźnie wskazywały na konieczność zapewnienia jeden raz w tygodniu gorącego posiłku wyłącznie roślinnego. Propozycja ta zapewni dostępność posiłków wegetariańskich i wegańskich dzieciom i uczniom, którzy pozostają na takiej diecie. Umożliwi to korzystanie przez dzieci z ciepłego posiłku zapewnionego w ramach placówki bez konieczności rezygnacji ze swoich preferencji żywieniowych. Wprowadzenie obowiązku zapewnienia raz w tygodniu w szkołach i placówkach oświatowych, a także w żłobkach i klubach dziecięcych posiłków opartych wyłącznie na produktach roślinnych może z kolei wpłynąć na rozwijanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród populacji młodych ludzi w Polsce, ponadto ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego jest elementem wpływającym na ograniczenie niekorzystnych zmian klimatu.

Na poparcie zasługuje także propozycja, aby wśród warunków, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, uwzględnić także standard jakości powietrza.