Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 marca 2012 r.
w przedmiocie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z treścią projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, opiniuje go negatywnie.

Należy wskazać, że przedmiotowy przepis ma decydujące znaczenie w zakresie ochrony porządku publicznego. Nie ulega wątpliwości, że organy demokratycznego państwa muszą podlegać kontroli społecznej, co wiąże się z możliwością ich krytyki. Jednakże granice tej krytyki nie mogą być dowolne i zakreślone zbyt szeroko, gdyż w sytuacji możliwości pełnej i niczym nie ograniczonej wolności wypowiedzi, mogłoby to grozić poważną i rzeczywistą szkodą istotnemu dobru publicznemu.

Konstytucyjne organy państwa muszą być objęte szczególną ochroną prawno karną i regulacja w tym zakresie jest niezbędna. Zatem znieważenie osoby pełniącej funkcję publiczną musi być sankcjonowane, właśnie na zasadach szczególnych - w zakresie ochrony funkcjonariuszy publicznych, co w obecnej sytuacji gwarantuje przepis art. 226 kk.

Należy jednocześnie podkreślić, że znieważenie kogokolwiek nie może być usprawiedliwiane korzystaniem przez znieważającego z niczym nieskrępowanej wolności słowa i prezentowania swoich poglądów. Prowadzi bowiem do ewidentnego naruszenia jednego z podstawowych dóbr chronionych konstytucyjnie, jakim jest cześć i godność ludzka. Sama zniewaga nie wprowadza żadnych konstruktywnych treści do debaty publicznej.

Mając zatem powyższe na uwadze, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa propozycję uchylenia art. 226 kk, należy ocenić negatywnie.