Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.11.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 listopada 2014 r.

STANOWISKO Nr 53/14/P-VII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 7 listopada 2014 r.
w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po rozpatrzeniu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, przekazanego przy piśmie pana Adama Podgórskiego, z dnia 3 listopada 2014 r, pragnie wyrazić zaniepokojenie poważnymi nieprawidłowościami w pracach legislacyjnych Rządu nad przedmiotowym projektem ustawy.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaznacza, że projekt ten w zakresie dotyczącym nowelizacji art. 16d, 16e i 16h ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm.) wykracza poza swój przedmiot regulacji. Zgodnie z uzasadnieniem, przedmiotowy projekt jest ściśle związany z rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2015, a jego regulacje mają charakter komplementarny i dopełniający do przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 3 września 2014 r. projektu ustawy budżetowej na rok 2015. Projekt ten, jako związany wyłącznie z realizacją ustawy budżetowej nie został skierowany na etapie prac rządowych do konsultacji społecznych ze środowiskiem reprezentującym lekarzy i lekarz dentystów, w tym przede wszystkim Naczelną Radą Lekarską.

Projektowane przepisy art. 3 pkt 2-4 projektu ustawy, dotyczące zmiany ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, odnoszą się do sposobu odbywania przez lekarzy i lekarzy dentystów szkolenia specjalizacyjnego oraz kwalifikacji do tego szkolenia i nie są związane z realizację ustawy budżetowej. Umieszczanie ich w projekcie ustawy dotyczącej zupełnie odmiennych zagadnień jest niedopuszczalne z punktu widzenia zasad prawidłowej legislacji oraz nielojalne wobec organizacji lekarskich jako partnera procesu legislacyjnego oraz samorządu lekarskiego jako obowiązkowego konsultanta projektów przepisów dotyczących zawodów lekarza i lekarza dentysty.

Wobec powyższego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnosi o wyłączenie przepisów nowelizujących ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty z przedstawionego projektu ustawy, jako wykraczających poza jej materię. Pozwoli to na rozpoczęcie procesu legislacyjnego dotyczącego rozwiązań proponowanych w art. 3 przedstawionego projektu ustawy od początku, z uwzględnieniem wszystkich jego etapów.

Odnosząc się do szczegółowych rozwiązań przedstawionych w art. 3 projektu ustawy, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłasza następujące uwagi:

1)
projektowana nowelizacja art. 16d ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w sposób nieuzasadniony wyłącza zbyt szerokie grono osób z możliwości odbycia szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury;
2)
zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postępowanie kwalifikacyjne i przyznawanie miejsc szkoleniowych w całym kraju powinno odbywać się centralnie od pierwszego etapu tego postępowania;
3)
niemal całkowite wyłączenie możliwości zmiany miejsca odbywania szkolenia specjalizacyjnego poza województwo, w którym rezydent odbywa szkolenie specjalizacyjne, jest nieuzasadnione.