Projekt ustawy o ustanowieniu "programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020".

Akty korporacyjne

Lekarz.2016.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2016 r.

STANOWISKO 22/16/VII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 9 grudnia 2016 r.
w sprawie projektu ustawy o ustanowieniu "programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020"

Naczelna Rada Lekarska, po rozpatrzeniu projektu ustawy o ustanowieniu "programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020" przekazanego przy piśmie pana Adama Podgórskiego, Zastępcę Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 28 listopada 2016 r., znak: GMS-WP-173-327/16, przekazuje następujące uwagi:
Samorząd lekarski pozytywnie opiniuje fakt, że w ramach programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020 przewiduje się zarówno finansowanie przedsięwzięć z zakresu modernizacji podmiotów leczniczych dla osób pozbawionych wolności, jak i przeznaczenie środków na zmianę systemu zatrudniania personelu medycznego w podmiotach leczniczych dla osób pozbawionych wolności. Z doświadczenia samorządu lekarskiego wynika, że obszar opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności jest przedmiotem licznych skarg kierowanych do instytucji krajowych jak i międzynarodowych. Liczba wpływających skarg wskazuje, że więzienna opieka zdrowotna powinna ulec poprawie. Potrzeba pozyskania dodatkowych kadr medycznych oraz poprawy warunków działania podmiotów leczniczych poprzez modernizację pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia zdrowotne i zakup sprzętu medycznego dla osób pozbawionych wolności nie budzi wątpliwości.

W związku z przedstawionym projektem ustawy Naczelna Rada Lekarska wnosi o rozważenie zmiany zasad nadzoru nad opieką zdrowotną dla osób pozbawionych wolności poprzez przekazanie tego do kompetencji Ministra Zdrowia.