Projekt ustawy o aplikacji mObywatel.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.3.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 marca 2023 r.

STANOWISKO Nr 1/23/IX
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 10 marca 2023 r.
w sprawie projektu ustawy o aplikacji mObywatel

Naczelna Rada Lekarska, po zapoznaniu się z projektem ustawy o aplikacji mObywatel, przekazanym przy piśmie pana Dariusza Salamończyka Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 3 marca 2023 r. (znak: SPS-WP.020.47.3.2023), popiera przewidziane w tej ustawie rozwiązanie, aby dokument prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty mógł być także udostępniany w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel. Możliwość wykazania uprawnień zawodowych za pomocą dokumentu udostępnionego w aplikacji mObywatel będzie ułatwieniem dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów.

Naczelna Rada Lekarska zgłasza następujące uwagi szczegółowe do opiniowanego projektu ustawy.

1. Na mocy art. 27 opiniowanej ustawy do art. 7c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zostaną dodane trzy nowe ustępy dotyczące dokumentu mobilnego prawa wykonywania zawodu (dodawane ust. 2a-2c). Odnosząc się do proponowanego brzmienia art. 7c ust. 2b, który określa, jakie dane zawierać będzie dokument mobilny prawa wykonywania zawodu, Naczelna Rada Lekarska wskazuje, że dokument mobilny powinien zawierać również numer identyfikujący ten dokument, który nie będzie tożsamy z numerem seryjnym dokumentu prawo wykonywania zawodu posiadanego aktualnie przez lekarza.

2. Proponowany art. 7c ust. 2a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wymienia rodzaje dokumentów "prawo wykonywania zawodu" lekarza i lekarza dentysty, które nadal będą wydawane w postaci spersonalizowanej dwustronnej karty

identyfikacyjnej, a w przypadku obywatela polskiego mogą być objęte

udostępnieniem przez aplikację mObywatel. W przepisie tym są wymienione dokumenty prawa wykonywania zawodu potwierdzające przyznanie prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 5 ust. 7, art. 5f, art. 7 ust. 1a, 2, 2e albo 13 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Skoro już art. 7c ust. 2a określa, które dokumenty prawo wykonywania zawodu będą mogły być udostępniane w postaci dokumentu mobilnego, to zbędne jest powtarzanie tej regulacji w art. 7c ust. 2b, szczególnie, że proponowane brzmienie art. 7c ust. 2b nie jest spójne z art. 7c ust. 2a ustawy, ponieważ pomija dokumenty prawa wykonywania zawodu potwierdzające przyznanie prawa wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 7 ust. 1a, 2, 2e i 13 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

3. Odnośnie do proponowanego brzmienia art. 7c ust. 2c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty proponuje się, aby w mobilnym PWZ udostępnianym przez aplikację mObywatel adnotacja wskazująca cel oraz, odpowiednio, zakres czynności zawodowych, miejsce i czas, na jakie zostało przyznane dane prawo wykonywania zawodu, była podawana skrótowo, tak jak przyjęto w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wzorów dokumentów: Prawo wykonywania zawodu lekarza, Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty (Dz.U. z 2021 r. poz. 2374). Można więc ograniczyć się do wzmianki "Dokument uprawnia do wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w celu i na czas odbycia stażu podyplomowego" - w przypadku prawa wykonywania zawodu przyznanego na podstawie art. 5 ust. 7 lub "Dokument uprawnia do wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w celu i na czas odbycia stażu adaptacyjnego/przystąpienia do testu umiejętności" - w przypadku prawa wykonywania zawodu przyznanego na podstawie art. 5f ustawy. Podawanie w mobilnym dokumencie prawo wykonywania zawodu szczegółowych danych dotyczących zakresu czynności zawodowych oraz miejsca wykonywania zawodu nie jest konieczne. Wystarczające jest odesłanie w treści mobilnego dokumentu do danych udostępnianych przez Naczelną Radę Lekarską w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej: http://rejestr.nil.org.pl/

4. Ponadto zakres zastosowania przepisu art. 7c ust. 2c należy rozszerzyć o warunkowe prawo wykonywania zawodu (art. 7 ust. 13) i prawo wykonywania zawodu przyznane na określony zakres czynności zawodowych (art. 7 ust. 2e). Są to bowiem te prawa wykonywania zawodu, które może uzyskać nie tylko cudzoziemiec, ale także obywatel polski mający dyplom lekarza, lekarza dentysty wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej. Także te dokumenty mobilne potwierdzające posiadanie któregoś z wyżej wymienionych praw wykonywania zawodu powinny mieć stosowną adnotację, że "dokument uprawnia do wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w określonym zakresie czynności zawodowych, przez określony czas oraz w określonym miejscu zatrudnienia" - w przypadku prawa wykonywania zawodu przyznanego na podstawie art. 7 ust. 2e ustawy lub "dokument uprawnia do warunkowego wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samodzielnie/pod nadzorem" - w przypadku prawa wykonywania zawodu przyznanego na podstawie art. 7 ust. 13 ustawy.