Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie recept.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.10.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 października 2023 r.

STANOWISKO Nr 64/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 23 października 2023 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept, przekazanym przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Macieja Miłkowskiego z dnia 18 października 2023 r. (znak: PLPR.0210.11.2023.PR) nie zgłasza uwag do projektu.

Zmiany wprowadzane w § 4 rozporządzenia w sprawie recept wynikają

z konieczności dostosowania przepisów rozporządzenia do zmiany art. 95b ustawy prawo farmaceutyczne, która została wprowadzona na mocy art. 2 pkt. 11 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1938). Jak wynika z tej ustawy, z dniem 1 listopada 2023 r. recepta, na której ma zostać przepisany produkt leczniczy o kategorii dostępności "Rpw" a także innej kategorii dostępności, zawierający w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający, z których którakolwiek substancja lub środek należy do grupy II-N, III-P albo IV-P określonej w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii będzie wystawiana wyłącznie w postaci elektronicznej.

Z powyższej opisanej zmiany w ustawie prawo farmaceutyczne wynika także konieczność uchylenia załącznika nr 7 do rozporządzenia w sprawie recept, który określa wzór recepty w postaci papierowej na produkt leczniczy posiadający kategorię dostępności "Rpw". Po wejściu w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego tego rodzaju recepta nie będzie mogła być wystawiana w postaci papierowej.

Jednocześnie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje, że obowiązujące obecnie przepisy regulujące zasad wystawiania recept są nadmiernie skomplikowane, rozproszone w wielu aktach prawnych, wewnętrznie niespójne, a ponadto nakładają na lekarzy zbyt daleko idące obowiązki w zakresie ustalania uprawnień refundacyjnych pacjenta, dlatego samorząd lekarski opowiada się za pilnym uproszczeniem tych przepisów. Ponadto niezmiennie domagamy się jako podstawowej zmiany zniesienia z lekarza obowiązku oznaczania stopnia refundacji leków na recepcie.