Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów.

Akty korporacyjne

Lekarz.2024.3.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 marca 2024 r.

STANOWISKO Nr 14/24/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 22 marca 2024 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z wczesnym zapaleniem stawów, przekazanym przy piśmie Ministra Zdrowia pani Izabeli Leszczyny z dnia 5 marca 2024 r. (znak: DLG.0210.1.2023.9MGL), negatywnie opiniuje projekt.

Samorząd lekarski nie neguje oczywiście potrzeby podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości i efektywności leczenia świadczeniobiorców z wczesnym zapaleniem stawów.

Programy pilotażowe z uwagi na specyfikę wyboru podmiotów leczniczych, które je realizują, oraz sposób finansowania świadczeń, stanowią wyjątek od zasady konkurencyjnego dostępu placówek medycznych do możliwości realizowania świadczeń finansowanych i równego dostępu pacjentów do świadczeń. Stanowiąc odstępstwo od obowiązujących zasad i warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, stosowanie programów pilotażowych nie powinno być nadmiernie często wykorzystywane.

Zastrzeżenia budzi zmiana warunków realizacji programu pilotażowego w czasie jego trwania - projekt rozporządzenia przewiduje bowiem, obniżenie wymogów w stosunku do posiadanego przez realizatorów programu sprzętu - dotychczas wymagane było zapewnienie w lokalizacji badań: laboratoryjnych,

rentgenowskich, ultrasonograficznych, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej, co zostanie zastąpione zapewnieniem tych badan w lokalizacji lub w dostępie.

Zastrzeżenia budzi także, że nawet po wprowadzeniu projektowanych zmian i poszerzeniu zawartej w załączniku nr 5 do rozporządzenia listy realizatorów programu pilotażowego KOWZS o kolejne 4 podmioty lecznicze, na terenie dwóch województw w kraju nie będzie żadnej placówki realizującej program.