Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.12.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 grudnia 2023 r.

STANOWISKO Nr 77/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 grudnia 2023 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, przekazanym przy piśmie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Waldemara Kraski z dnia 1 grudnia 2023 r. (znak: DBR.524.3.59.2023.TM) zgłasza następujące uwagi:

W załączniku nr 1 do rozporządzenia, określającym wykaz medycznych czynności ratunkowych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie, planuje się dodać ustęp 30a o brzmieniu "Wykonywanie badania USG według protokołów FAST, FEER, BLUE, RADIUS, pod warunkiem ukończenia kursu z USG w ratownictwie medycznym, certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego". Planuje się także poszerzyć listę leków stosowanych samodzielnie przez ratowników medycznych. Wprowadzenie tego rozwiązania będzie się wiązało z koniecznością poniesienia nakładów na wyposażenie jednostek systemu ratownictwa medycznego w te urządzenia i zakup leków, stąd zastrzeżenia budzi zawarte w Ocenie Skutków Regulacji stwierdzenie, że wejście w życie rozporządzenia nie będzie miało wpływu na sektor mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw i nie spowoduje zwiększenia wydatków budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego ani Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozszerzenie listy leków i wyposażenia wymaganego dla realizacji nowych uprawnień zawodowych ratowników medycznych wiąże się dla dysponentów zespołów ratownictwa medycznego z koniecznością poniesienia określonych wydatków.

Ponadto Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłasza, że sprawą wymagającą pilnego zaangażowania Ministerstwa Zdrowia jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w skład których zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym powinien wchodzić lekarz systemu. Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia (pismo znak: DLU.0210.20.2023.KB przesłane wraz z projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej) wynika, że: "zgodnie z ostatnimi danymi z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego odsetek braku lekarzy w ZRM S wynosi 56%.

W związku z tym zasadne jest, aby rzeczową dyskusję o ewentualnym poszerzeniu zakresu kompetencji innych grup zawodowych wykonujących zawody medyczne o możliwość wykonywania badać USG podjąć dopiero, gdy zostanie przywrócone prawidłowe funkcjonowanie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Należy zwrócić w tym miejscu uwagę, że w zakresie uprawnienia do badań USG przyjęte w projekcie rozporządzenia rozwiązania wydają się zbyt daleko idące. Skutkują one przyznawaniem uprawień do diagnostyki USG po odbyciu kursu, bez żadnych wymagań co do stażu praktycznego. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, na rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które w załączniku nr 2 zawierającym wykaz świadczeń gwarantowanych w przypadku badań diagnostycznych oraz warunki ich realizacji stawia wyższe wymogi lekarzom, którzy będą realizować diagnostykę ultrasonograficzną. Zgodnie z tym rozporządzeniem w sprawę AOS wymienione tam badania USG może wykonywać:

1) lekarz specjalista, który ukończył specjalizację obejmującą swoim programem nabycie umiejętności wykonywania badań ultrasonograficznych w określonym zakresie, lub

2) lekarz posiadający udokumentowane potwierdzenie umiejętności wykonywania określonych badań ultrasonograficznych.

Niezasadne jest, aby wyższe wymogi w zakresie wykonywania badań USG stawiano lekarzom, niż ratownikom medycznym. Może to godzić w jakość opieki i bezpieczeństwo pacjenta, szczególnie jeśli uwzględni się, że warunki wykonywania badań USG poza szpitalem czy poza poradnią są nawet trudniejsze z uwagi np. na czynnik hałasu, gwar skupiska ludzi, natężenie światła.