Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2023 r.

STANOWISKO Nr 3/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 13 stycznia 2023 r.
w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów, przekazanym w ramach prekonsultacji przy piśmie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Piotra Brombera z dnia 30 grudnia 2022 r. (znak: RKLU.8124.6.2022.BB) zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu:

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że rozporządzenie dotyczące zasad i trybu dokonywania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów dotyczy ważnego obszaru działalności lekarskiego samorządu zawodowego, jego przepisy rzutują bowiem na możliwość realizacji doskonalenia zawodowego przez lekarzy i lekarzy dentystów. Z tego powodu niepokoi fakt, że dotychczasowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2006 r. nr 239, poz. 1739) utraciło moc obowiązującą z dniem 8 grudnia 2022 r. i od tego czasu brak jest aktu wykonawczego regulującego tryb dokonywania wpisu do rejestru.

Odnosząc się do treści projektowanego rozporządzenia należy wskazać, że zgodnie z art. 19c ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, organem prowadzącym rejestr jest okręgowa rada lekarska lub Naczelna Rada Lekarska, a nie okręgowa izba lekarska czy Naczelna Izba Lekarska. Wobec tego prawidłowe nazewnictwo organu prowadzącego rejestr należy konsekwentnie stosować w treści rozporządzenia. Prezydium NRL proponuje, aby na stronie 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia określającego wzór wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy w nazwie wniosku składanego do rejestru w miejsce określenia "okręgowa izba lekarska/Naczelna Izba lekarska" wpisać: "okręgowa rada lekarska/Naczelna Rada Lekarska". Ponadto należy dokonać zmiany na stronie 5 załącznika nr 1, tak aby w miejsce słów: "Podmiot został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów okręgowej izby lekarskiej /Naczelnej Izby Lekarskiej" wpisać: "Podmiot został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów okręgowej rady lekarskiej /Naczelnej Rady Lekarskiej". Stosownej zmiany należy dokonać na stronie 4 załącznika nr 3 do rozporządzenia określającego wzór "Informacji o formie kształcenia", gdzie w rubryce: "Dane dotyczące wpisu organizatora kształcenia do rejestru innej okręgowej izby lekarskiej /Naczelnej Izby Lekarskiej" powinno być: "okręgowej rady lekarskiej/

Naczelnej Rady Lekarskiej". Zmiany w zakresie nazewnictwa organu prowadzącego rejestr wymaga także § 8 ust. 2 pkt 1 projektu rozporządzenia oraz załącznik nr 4 do rozporządzenia określający numery kodowe okręgowych rad lekarskich i Naczelnej Rady Lekarskiej, prowadzących rejestr.

Zastrzeżenia budzi projektowany § 3 ust. 5 rozporządzenia, który dotyczy warunków wymaganych dla formy kształcenia na odległość w postaci programu edukacyjnego realizowanego na podstawie zadań testowych. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że taka forma kształcenia ustawicznego lekarzy, gdzie punkty edukacyjne były przyznawane za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytania nie występuje już w aktualnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 lutego 2022 r. w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2022 r. poz. 464). Aktualne rozporządzenie w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przewiduje natomiast kursy medyczne prowadzone za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego lub sieci internetowej z ograniczonym dostępem, gdzie liczba punktów edukacyjnych jest zależna od liczby godzin tego szkolenia.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej proponuje także ujednolicenie terminologii projektowanego rozporządzenia (§ 3 ust. 4 i ust. 6) z terminologią stosowaną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 lutego 2022 r. w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, gdzie nie mówi się o kształceniu "na odległość", lecz o kształceniu "prowadzonym za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego lub sieci internetowej z ograniczonym dostępem".

W § 9 projektu rozporządzenia określono wysokość opłaty za wpis do rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów przyjmując taką samą wysokość opłaty jak w wydanym 16 lat temu rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 5 grudnia 2006 r. w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów. Tak ustalona wysokość opłaty nie odpowiada kryteriom wskazanym w art. 19b ust. 6 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który nakazuje, aby Minister Zdrowia przy określaniu wysokości opłaty uwzględnił koszty związane z postępowaniem w sprawie wpisu do rejestru i zmianami wpisu oraz koszty związane z prowadzeniem przez organ prowadzący rejestr kontroli kształcenia przez organizatora.

W § 4 ust. 2 pkt 1 projektu rozporządzenia należy zastąpić nieaktualny wymóg przedłożenia zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tę samą zmianę należy wprowadzić w załączniku nr 1 na stronie 3, gdzie wśród dokumentów, które wnioskodawca musi załączyć, występuje "zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej".

W § 4 ust. 2 pkt 2 projektu rozporządzenia należy zastąpić błędne odesłanie do § 2 ust. 4 odesłaniem do art. 19b ust. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W załączniku nr 2 do rozporządzenia określającym wzór zaświadczenia o wpisie do rejestru wystąpił błąd co do nazwy rejestru. W miejsce nieprawidłowego określenia: "został wpisany do rejestru podmiotów ustawicznego rozwoju zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów' powinno być: "został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących ustawiczny rozwój zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów".