Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia zakresu danych, jakie winny znajdować się w karcie zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.6.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 czerwca 2014 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 czerwca 2014 r.
w przedmiocie projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia zakresu danych, jakie winny znajdować się w karcie zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z projektem opiniuje go pozytywnie z dwiema uwagami.

Krajowa Rada Sądownictwa dostrzega, że prawie wszystkie postulaty Rady, wyrażone w stanowisku z 13 września 2013 r., zostały uwzględnione w opiniowanym projekcie rozporządzenia.

1.
Rada proponuje powrót do koncepcji opracowania wzoru karty zgłoszenia. Jest to zagadnienie techniczne, jednak istnienie takiej karty, tak jak jest to obecnie, bardzo ułatwi pracę licznym osobom - administracji sądów przyjmujących zgłoszenia, członkom kolegiów sądów opiniujących kandydatów, sędziom wizytatorom, pracownikom i członkom Krajowej Rady Sądownictwa. Brak wzoru karty spowoduje natomiast, że kandydaci będą składać zgłoszenia w różnej graficznie formie, z różną kolejnością zawierania wymaganych informacji itp. Taka prezentacja jest znacznie mniej czytelna i wymaga od wszystkich osób, które oceniają kandydata, poświęcenia więcej czasu. Jako swego rodzaju inspirację przesyłamy formularz opracowany w Radzie.
2.
Rada proponuje dodanie w paragrafie drugim rozporządzenia, punkcie 2, dodatkowego podpunktu 3) o treści: "inne informacje istotne z punktu widzenia kandydata". Ponieważ nie został uwzględniony postulat Rady o umożliwienie kandydatom dołączenia do karty zgłoszenia życiorysu {curriculum vitae),

Rada proponuje stworzenie możliwości przekazania przez kandydata innych istotnych z punktu widzenia kandydata informacji, które wykraczają poza zakres informacji wymaganych rozporządzeniem, a mogą dotyczyć doświadczenia, zainteresowań, osiągnięć kandydata, które mogą mieć znaczenie dla jego oceny. Obecnie sytuacja jest taka, że część kandydatów dołącza do wniosku swój życiorys (curriculum vitae), inni tego nie robią tłumacząc między innymi, że dokument taki, jako nie wynikający z przepisów prawa, nie jest przez sądy przyjmowany.