Projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Akty korporacyjne

KRASP.2010.5.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 maja 2010 r.

STANOWISKO REKTORÓW - CZŁONKÓW ZGROMADZENIA PLENARNEGO KRASP
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
przyjęte na posiedzeniu w dniu 7 maja 2010 r.
w sprawie projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki

Dokument nr 37/V

Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedstawia następujące stanowisko:

Zgromadzenie z zadowoleniem odnotowuje, że zaproponowana nowelizacja wprowadza wiele rozwiązań oczekiwanych przez środowisko akademickie i kierunkowo zgodnych z postulatami zawartymi w dokumencie Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-2020 - projekt środowiskowy oraz przyjętym przez Prezydium KRASP i Prezydium PAN dokumencie Ścieżka kariery akademickiej.

Nie sposób nie zauważyć jednak wad konsultowanego projektu ustawy, który -mając ograniczony charakter - nie powinien zawierać rozwiązań sprzecznych z projektem środowiskowym Strategii, popieranym przez KRASP.

Wątpliwości budzą niektóre rozwiązania merytoryczne. Znaczących korekt wymagają definicje wielu pojęć, dotyczących zwłaszcza systemu kształcenia. Ponadto, trudno jest ocenić znaczenie i celowość szeregu proponowanych rozwiązań bez znajomości, chociażby w zarysie, przepisów wykonawczych określających zasady i procedury ich praktycznej realizacji.

Zgromadzenie z uznaniem przyjmuje prowadzone w ostatnim okresie działania kierownictwa Ministerstwa zmierzające do doskonalenia projektu nowelizacji poprzez konsultowanie wybranych kwestii w trybie roboczym z ekspertami reprezentującymi KRASP oraz RGSW.

Uwzględniając wagę przedłożonej ustawy i znaczenie, jakie będzie ona miała dla przyszłości szkół wyższych w Polsce, KRASP deklaruje gotowość udziału swoich ekspertów, w tym przedstawicieli uczelni, które przygotowały obszerne opinie dotyczące przedłożonej nowelizacji, w dalszych konsultacjach tego typu. Uważamy, że projekt nowelizacji może zostać skierowany do dalszych prac legislacyjnych tylko po wypracowaniu jego kolejnej wersji, popieranej przez wyraźną większość środowiska akademickiego.