Procedura uruchamiania środków na finansowanie działalności wspomagającej badania w Polskiej Akademii Nauk.

Akty korporacyjne

PAN.2008.7.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 lipca 2008 r.

PROCEDURA URUCHAMIANIA ŚRODKÓW NA FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI WSPOMAGAJĄCEJ BADANIA W POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 2 lipca 2008 r.

1.
Środki na działalność wspomagającą badania (DWB) przyznawane decyzją ministra właściwego do spraw nauki Prezesowi PAN na jego potrzeby własne dotyczące zadań objętych DWB są gromadzone - stosownie do treści § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad finansowania Polskiej Akademii Nauk oraz gospodarki finansowej jej placówek naukowych - na odrębnym rachunku bankowym PAN.
2.
Ustala się, że zadania o których mowa w ust. 1 są realizowane przez następujące placówki i inne jednostki organizacyjne Akademii, które jednocześnie zapewniają pełną obsługę finansową tej działalności, mianowicie:
1)
Kancelaria PAN w zakresie działalności:

- wydziałów, komitetów naukowych i problemowych przy wydziałach PAN oraz rad i komitetów problemowych przy Prezydium PAN,

- komórek organizacyjnych Kancelarii PAN (w szczególności w zakresie promocji i upowszechniania działalności PAN),

- stacji naukowych za granicą w części realizowanych przez nie wydatków krajowych,

- pozostałych zadań przewidzianych do realizacji w danym roku, nie powierzonych do realizacji innym placówkom lub jednostkom organizacyjnym PAN

2)
Zakłady Działalności Pomocniczej PAN obsługujące oddziały Akademii oraz Instytut Agrofizyki PAN - w zakresie działalności oddziałów terenowych PAN
3)
pomocnicze placówki naukowe PAN (krajowe i zagraniczne)
4)
placówki naukowe PAN - w zakresie wspólnych przedsięwzięć dotyczących organizowania wystaw (w szczególności prezentujących zasoby muzealne i kolekcje przyrodnicze) realizowanych wspólnie z komitetami naukowymi PAN
3.
Rachunki oraz noty księgowe wystawione na Kancelarię PAN, dotyczące działalności wymienionej w ust. 2 pkt. 1, opisane i zatwierdzone pod względem merytorycznym są przedkładane celem realizacji przez Dział Księgowości Biura Gospodarczo-Finansowego Kancelarii PAN za pośrednictwem Biura Finansów, w którym właściwy pracownik sprawdza czy wydatek mieści się w szczegółowym planie zadaniowym DWB; dowodem dokonania takiej kontroli jest stosowna adnotacja i podpis z pieczątką imienną pracownika.
4.
Środki na finansowanie zadań realizowanych przez krajowe jednostki organizacyjne PAN, o których mowa w ust. 3 pkt. 2 i 3 są przekazywane przez Biuro Finansów w formie zaliczek kwartalnych, pod warunkiem otrzymania środków z MNiSzW; w przypadku krajowych jednostek budżetowych kwoty na finansowanie zadań w zakresie objętym DWB są przekazywane na wskazany rachunek sum na zlecenie.
5.
Kwoty niezbędne na opłacenie rachunków i not księgowych wystawionych na Kancelarię PAN są przekazywane przez Biuro Finansów sukcesywnie w miarę wpływu tych dokumentów, przy zachowaniu trybu opisanego w ust. 3.
6.
Środki na finansowanie zadań DWB realizowanych przez stacje naukowe za granicą są przekazywane na podstawie zapotrzebowań zgłoszonych przez dyrektorów stacji za pośrednictwem Biura Współpracy z Zagranicą, ze wskazaniem czy płatności będą realizowane w kraju czy zagranicą.
7.
Środki na dofinansowanie wspólnych przedsięwzięć, o których mowa w ust. 2 pkt. 4 są przekazywane na konto właściwej placówki naukowej PAN jednorazowo, na podstawie podpisanego porozumienia.
8.
Decyzję dotyczącą przekazywania do poszczególnych jednostek środków na finansowanie DWB podejmuje - po uzyskaniu kontrasygnaty Głównego Księgowego Budżetu PAN - Dyrektor Biura Finansów, a w razie jego nieobecności osoba zastępująca dyrektora.
9.
W zakresie gospodarowania odsetkami bankowymi uzyskanymi od środków, o których mowa w ust. 1 mają zastosowanie "Zasady..." zatwierdzone przez Prezesa PAN w dniu 5 lutego 2008 roku.
10.
Procedura wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.

Warszawa 2 lipca 2008 roku

Uzasadnienie

Procedura jednoznacznie określa, które jednostki organizacyjne dokonują płatności związanych z realizacją zadań objętych dofinansowaniem działalności wspomagającej badania (DWB) określanych jako potrzeby własne Prezesa PAN. Faktycznie zapisy "Procedury" utrzymują dotychczas obowiązujący w PAN system organizacji w zakresie finansowania DWB (tryb zwyczajowy został usankcjonowany w formie pisemnej).

Na szczególne podkreślenie zasługuje następująca zasada, mianowicie Kancelaria PAN, rozumiana jako jednostka organizacyjna działającą w formie jednostki budżetowej (dysponent III stopnia) realizuje za pośrednictwem "rachunku sum na zlecenie" płatności związane z działalnością wspomagającą badania, prowadzoną przez:

- wydziały, komitety naukowe i problemowe przy wydziałach PAN oraz rady i komitety problemowych przy Prezydium PAN,

- komórki organizacyjne Kancelarii PAN (w szczególności w zakresie promocji i upowszechniania działalności PAN),

- stacje naukowe za granicą w części realizowanych przez nie wydatków krajowych, oraz w zakresie pozostałych zadań przewidzianych do realizacji w danym roku, nie powierzonych do realizacji innym placówkom lub jednostkom organizacyjnym PAN.

Wymienione wyżej obszary, przewidziane do dofinansowania ze środków DWB pokrywają się z przypisanym Kancelarii PAN zakresem finansowania budżetowego. Bezpośrednia realizacja płatności następuje w Biurze Gospodarczo-Finansowym Kancelarii PAN w Dziale Księgowości.

Ponadto w "Procedurze":

- jednoznacznie określono uprawnienia dyrektora Biura Finansów do wyrażania zgody (po uzyskaniu parafy Głównego Księgowego Budżetu PAN) na przekazywanie środków (w ramach puli otrzymanej z MNiSzW) do wymienionych jednostek oraz uregulowano zasady uruchamiania tych środków,

- ustalono, że pracownik Biura Finansów dokonuje kontroli przedkładanych do realizacji rachunków wystawionych na Kancelarię PAN pod kątem zgodności ze szczegółowym planem zadaniowym.