Procedura uruchamiania środków budżetowych przez dysponenta głównego.

Akty korporacyjne

PAN.2010.2.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 lutego 2010 r.

PROCEDURA
URUCHAMIANIA ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH PRZEZ DYSPONENTA GŁÓWNEGO
Warszawa z dnia 24 lutego 2010 roku

W celu realizacji postanowień art. 44 i art. 147 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) ustala się następujący tryb opracowywania harmonogramu realizacji budżetu w części 67 Polska Akademia Nauk oraz wprowadza się niżej opisane zasady uruchamiania środków przez dysponenta głównego:
1.
Szczegółowość harmonogramu realizacji dochodów i wydatków w części 67 Polska Akademia Nauk określa Minister Finansów.
2.
Projekt harmonogramu, o którym mowa w ust. 1 dla części 67 Polska Akademia Nauk opracowuje Biuro Finansów na podstawie pisemnych informacji otrzymanych od:
1)
dysponentów trzeciego stopnia, wymienionych w załącznikach nr 3, 7 i 8 do decyzji budżetowej na rok 2010, z zastrzeżeniem ust. 3,
2)
Biura Współpracy z Zagranicą w zakresie wydatków stacji naukowych PAN za granicą,
3)
jednostek którym zostały udzielone dotacje podmiotowe i celowe,
4)
właściwej komórki w Kancelarii PAN w zakresie pozostałych wydatków (np. wydatki związane z restrukturyzacją i likwidacją jednostek PAN).
3.
Propozycje dotyczące harmonogramu wydatków realizowanych przez Kancelarię PAN jako dysponenta trzeciego stopnia przedkładają bezpośrednio do Biura Finansów:
1)
Dyrektor Biura Gospodarczo-Finansowego w zakresie wydatków ujętych w rozdziale 75004,
2)
Przewodniczący Wydziałów PAN i Dyrektor Gabinetu Prezesa PAN w zakresie wydatków ujętych w rozdziale 75066,
3)
Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą w zakresie wydatków ujętych w rozdziale 75095,
4)
Kierujący Zespołem do Spraw Obronnych w zakresie wydatków ujętych w rozdziale 75212.
4.
Kontrolę wstępną dla opracowanego projektu harmonogramu przeprowadza Główny Księgowy Budżetu PAN.
5.
Harmonogram - zaakceptowany przez Prezesa PAN - Biuro Finansów przekazuje do Ministerstwa Finansów w celu zatwierdzenia przez Ministra Finansów. Formę i tryb

przekazania dokumentu określa Minister Finansów {np. w formie papierowej, elektronicznej i w systemie TREZOR).

6.
Po zatwierdzeniu przez Ministra Finansów harmonogramu, o którym mowa w ust. 5 decyzją Prezesa PAN ustalany jest wewnętrzny harmonogram realizacji wydatków na poszczególne jednostki oraz na dysponentów, o których mowa w ust. 2 i 3. Projekt decyzji przygotowuje Biuro Finansów, które następnie pisemnie informuje zainteresowane strony o obowiązującym harmonogramie.
7.
W przypadku konieczności dokonania zmian w harmonogramie:
1)
jednostki, o których mowa w ust. 2 występują do Biura Finansów z uzasadnionym wnioskiem {w formie papierowej i w systemie TREZOR) o przemieszczenie zaplanowanych wydatków,
2)
wnioskowana zmiana {zmniejszenie lub zwiększenie) dotycząca danego miesiąca musi znaleźć odzwierciedlenie w postaci odpowiednich korekt w miesiącach pozostałych do końca roku budżetowego.
8.
Na podstawie zebranych wniosków, o których mowa w ust. 7 Biuro Finansów przygotowuje zbiorczy wniosek o dokonanie korekty harmonogramu realizacji wydatków w części 67 i przekazuje wystąpienie w tej sprawie do Ministerstwa Finansów, z zastrzeżeniem ust. 9.
9.
W przypadku, gdy bilans zgłoszonych wniosków na poziomie dysponenta głównego na dany miesiąc będzie równy zeru korekty harmonogramu realizacji wydatków dokonuje Dyrektor Biura Finansów, a w razie jego nieobecności osoba zastępująca dyrektora.
10.
Po dokonaniu zmian w harmonogramie Biuro Finansów informuje jednostki, o których mowa w ust. 2 o wprowadzonych korektach.
11.
Jednostki wymienione w ust. 2 sporządzają i składają w Biurze Finansów zapotrzebowania na środki na miesiąc następny ze wskazaniem dni przekazywania środków, w szczegółowości określonej przez Ministra Finansów:
1)
do dnia 10 każdego miesiąca w wersji papierowej,
2)
do dnia 17 każdego miesiąca w systemie TREZOR.

Kwoty wymienione w zapotrzebowaniu powinny odzwierciedlać wydatki do realizacji w faktycznych terminach płatności. Na podstawie jednostkowych zapotrzebowań Biuro Finansów opracowuje zbiorcze zapotrzebowanie i przekazuje do Ministerstwa Finansów w terminie i formach określonych przez Ministra Finansów.

12.
Na 3 dni robocze przed rozpoczęciem kolejnej dekady jednostki wymienione w ust. 2 uzgadniają (telefonicznie lub drogą elektroniczną) z Biurem Finansów kwoty środków do przekazania w następnej dekadzie. W przypadku utrzymywania się wysokich stanów na rachunkach bankowych dysponentów, Ministerstwo Finansów może wstrzymać przekazywanie kolejnych transz środków do czasu ich wykorzystania.
13.
Ostateczne uzgodnienia z Ministerstwem Finansów oraz dyspozycje odnośnie przekazywanych środków w podziale na dekady następują w formie telefonicznej lub drogą elektroniczną.
14.
Minister Finansów pisemnie informuje dysponenta głównego o zagwarantowanych na dany miesiąc kwotach i transzach wydatków. W przypadku dokonania przez MF zmian w stosunku do zgłoszonego zapotrzebowania na środki - Dyrektor Biura Finansów, a w razie jego nieobecności osoba zastępująca dyrektora, dokonuje korekty harmonogramu realizacji wydatków. Biuro Finansów informuje telefonicznie lub drogą elektroniczną jednostki, o których mowa w ust. 2 o dokonanych korektach celem wprowadzenia tych zmian do systemu TREZOR.
15.
Tryb opisany ust. 7, ust. 9 - 12 stosuje się odpowiednio w przypadku Kancelarii PAN jako jednostki budżetowej będącej dysponentem trzeciego stopnia, w której zostali ustanowieni wewnętrzni dysponenci środków. Odpowiednikiem jednostek są wewnętrzni dysponenci, koordynatorem jest Biuro Gospodarczo-Finansowe, natomiast decyzje w sprawie wewnętrznych zmian w harmonogramie, niewymagających wystąpienia na zewnątrz są dokonywane przez Szefa Kancelarii PAN.
16.
Zgodnie z ustalonym harmonogramem i zapotrzebowaniami na środki Dyrektor Biura Finansów, a w razie jego nieobecności osoba zastępująca dyrektora, po uzyskaniu kontrasygnaty Głównego Księgowego Budżetu PAN wyraża zgodę na dokonanie przelewów środków na rachunki bankowe kraj owych jednostek budżetowych oraz zgodnie z dyspozycją Biura Współpracy z Zagranicą na wydatki budżetowe stacji naukowych za granicą. Zgodnie z odrębną procedurą przekazywane są raty do jednostek otrzymujących dotacje podmiotowe i celowe.
17.
Biuro Finansów do 7 dnia następnego miesiąca przekazuje do Biura Współpracy z Zagranicą informację o wielkości środków przekazanych do stacji zagranicznych PAN na wydatki dewizowe, wydatki złotowe w kraju, pobranych prowizjach i odprowadzonych dochodach.
18.
Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania.