Procedura przeprowadzania akredytacji.

Akty korporacyjne

KRASM.2005.12.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 grudnia 2005 r.

UCHWAŁA Nr 3/II/05
KRAJOWEJ RADY AKREDYTACYJNEJ SZKOLNICTWA MEDYCZNEGO
z dnia 1 grudnia 2005 r.
w sprawie procedury przeprowadzania akredytacji

Na podstawie art. 8a ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 200 1r. Nr 57, poz. 602 z późn. zm.) oraz § 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego oraz trybu uzyskiwania akredytacji (Dz. U. z 2001 r. Nr 83, poz. 904) uchwala się, co następuje:
§  1.
Procedurę przeprowadzenia akredytacji na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo:

1. Wszczęcie postępowania akredytacyjnego następuje na wniosek uczelni/ wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia/, składany odrębnie na kierunek pielęgniarstwo i położnictwo.

2. Wniosek składany jest do Ministerstwa Zdrowia w dwóch egzemplarzach, dołączając do wniosku informacje dotyczące zasobów technicznych, kadry, programu i procesu dydaktycznego oraz osiągnięć uczelni / rodzaj i zakres informacji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia/.

3. Uczelnia, która występuje po raz pierwszy o uzyskanie akredytacji, składa wniosek na 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia rekrutacji.

4. Uczelnia, która występuje z wnioskiem o uzyskanie akredytacji, składa wniosek nie później niż na 3 miesiące przed upływem akredytacji.

5. Wniosek o przeprowadzenie akredytacji jest rozpatrywany przez KRASzM na najbliższym posiedzeniu, przypadającym po dniu wpłynięcia wniosku.

6. Krajowa Rada może zażądać uzupełnienia wniosku, określając termin i zakres jego uzupełnienia. Nieuzupełnienie wniosku we wskazanym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

7. KRASzM dokonuje oceny spełnienia przez uczelnię standardów kształcenia na podstawie przeprowadzonej wizytacji.

8. Po zakończeniu wizytacji zespół sporządza protokół, który jest przedstawiany na najbliższym posiedzeniu członkom KRASzM oraz wysyłany do uczelni.

9. Na podstawie analizy zgromadzonych dokumentacji / wniosek złożony przez uczelnię, protokół powizytacyjny, odpowiedź Rektora Uczelni na uwagi zespołu/ Krajowa Rada w głosowaniu jawnym podejmuje uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do ministra właściwego do spraw zdrowia o udzielenie lub nie udzielenia akredytacji. Uchwała wymaga pisemnego uzasadnienia.

10. Decyzję w sprawie udzielenia lub nieudzielania akredytacji podejmuje minister właściwy do spraw zdrowia.

11. W przypadku nie spełnienia standardów Krajowa Rady Akredytacji Szkolnictwa Medycznego występuje do ministra właściwego do spraw zdrowia z wnioskiem o cofnięcie akredytacji. Cofnięcie akredytacji powoduje wstrzymanie rekrutacji do czasu ponownego uzyskania akredytacji.

12. Do czasu ponownego uzyskania akredytacji sposób i tryb przeprowadzania egzaminu dyplomowego ustala minister właściwy do spraw zdrowia, w drodze decyzji administracyjnej, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.