Priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Akty korporacyjne

KRASP.2009.6.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 czerwca 2009 r.

UCHWAŁA ZGROMADZENIA PLENARNEGO KRASP
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
z dnia 5 czerwca 2009 r.
w sprawie priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

Dokument nr 23/V

Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zwraca się do Rządu RP o umieszczenie wśród priorytetów zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej zagadnień nauki i edukacji, w tym szkolnictwa wyższego. Podkreśleniem tego powinno stać się proponowane przez KRASP ogłoszenie roku 2011 Europejskim Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Mamy - szczególnie w obszarze edukacji - osiągnięcia, z których możemy być dumni. Odnotowaliśmy niespotykany w żadnym innym kraju Unii Europejskiej przyrost liczby osób studiujących i absolwentów szkół wyższych. Polskie uczelnie w procesie swej transformacji zainwestowały wiele miliardów złotych - w tym także ze źródeł pozabudżetowych - w rozwój zasobów materialnych i poszerzenie zakresu kształcenia. Ostatnio obserwujemy znaczny wzrost liczby osób kończących studia podyplomowe, finansowane m.in. z programów europejskich. Polscy naukowcy aktywnie uczestniczą w debacie europejskiej poświęconej szkolnictwu wyższemu.

Patrząc w przyszłość, powinniśmy - tak jak inne kraje Unii Europejskiej -skoncentrować wysiłek na skutecznej realizacji idei uczenia się przez całe życie, tak aby wszystkim Polakom - niezależnie od ich statusu społeczno-ekonomicznego i wieku - stworzyć szansę znalezienia swego miejsca w nowoczesnym społeczeństwie wiedzy, którego kształtowanie powinno stać się jednym z priorytetów rozwojowych naszego kraju.

Promowanie na forum Unii Europejskiej spraw edukacji i nauki, zmierzające do pomnażania kapitału intelektualnego oraz tworzenia konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy, będzie dobrze służyć realizacji strategii rozwoju naszego kraju i całej Europy.