Prezydencki projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.2.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 lutego 2019 r.

STANOWISKO Nr 18/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 lutego 2019 r.
w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z prezydenckim projektem ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przekazanym przy piśmie Pana Adama Podgórskiego - Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 15 stycznia 2019 r. znak: GMS-WP-173-10/19, popiera zasadnicze cele projektu.

Zawarte w uzasadnieniu projektu ustawy twierdzenia, że dotychczasowe reformy, w tym tzw. szybka ścieżka onkologiczna, nie przyniosły istotnej poprawy sytuacji chorych wskazują, że należy doprowadzić przede wszystkim do zwiększenia nakładów finansowych oraz zniesienia limitów dla chorych na nowotwory, a nie wprowadzać skomplikowane procedury dostępu do leczenia typu karta DILO.

Skład zespołu, o którym mowa w art. 10 projektu, powinien zostać poszerzony o przedstawiciela Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Patologów. Cele strategii, określone w art. 2 projektu, należy natomiast uzupełnić o zapobieganie praktykom niemającym oparcia w aktualnej wiedzy medycznej i ułatwianie chorym na nowotwory dostępu do rzetelnej, zweryfikowanej informacji o metodach zapobiegania, rozpoznawania i leczenia.