Prace Krajowej Rady Kuratorów z 18 kwietnia 2019 roku.

Akty korporacyjne

Kurat.2019.5.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 maja 2019 r.

INFORMACJA KRK 24/V/2019
z dnia 7 maja 2019 r.
o pracach Krajowej Rady Kuratorów z 18 kwietnia 2019 roku

Prezydium Krajowej Rady Kuratorów uprzejmie informuje, że 18 kwietnia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Kuratorów z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michałem Wójcikiem. W spotkaniu wziął także udział Dyrektor Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Artur Strumnik. Krajowa Rada Kuratorów była podczas tego spotkania reprezentowana przez Przewodniczącego Grzegorza Kozerę i Delegata do Krajowej Rady Kuratorów okręgu kaliskiego Jolantę Łagodzińską.

Minister Michał Wójcik poinformował, że w zakresie rozwiązań dotyczących zasad wynagradzania pracowników wymiaru sprawiedliwości w 2019 roku jest on związany porozumieniem, które zostało zawarte 18 grudnia 2018 roku pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, a związkami zawodowymi. Przyjęte tam rozwiązania w sposób nie budzący wątpliwości wskazują, że podwyżka zostanie zrealizowana kwotowo- po około 200 złotych na etat, a warunki określone porozumieniem obejmują również grupę kuratorów sądowych z uwzględnieniem odrębnego sposobu kształtowania ich wynagrodzeń. Stwierdził również, iż kuratorzy sądowi są w pełni beneficjentami tego porozumienia w zakresie środków rozdzielonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości na nagrody dla pracowników wymiaru sprawiedliwości (w kolejnych transzach w listopadzie i grudniu 2018 roku).

Przedstawiciele Krajowej Rady Kuratorów wskazali, iż rozwiązania te nie są satysfakcjonujące grupy zawodowej, która na spotkaniu tym nie była reprezentowana prze uprawniony organ, i wzbudzają niezadowolenie wśród zawodowych kuratorów sądowych. Tym bardziej, że po raz kolejny faktyczna kwota wzrostu wynagrodzeń w tej grupie zawodowej jest niższa od wstępnie zakładanej. Podkreślili również potrzebę uwzględnienia zarówno specyfiki pracy wykonywanej przez kuratorów sądowych (praca terenowa, o charakterze merytorycznym, z gronem osób porównywalnym do tych, z którymi pracują służba więzienna i policja, której koszty wykonywania kuratorzy pokrywają z uzyskiwanego wynagrodzenia). Przypomnieli również, że wskazali na możliwość takiego przesunięcia środków zabezpieczonych na potrzeby funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej, które pozwoliłoby zaspokoić potrzeby awansowe bez uszczerbku dla wysokości kwot zabezpieczonych na podwyżkę wynagrodzenia tej grupy zawodowej.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podjęli rozmowę na temat planowanego wzrostu mnożników kwoty bazowej, których wysokość miałaby zostać określona poprzez zmianę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich:

* aplikant kuratorski z poziomu 1,17 do poziomu 1,25 kwoty bazowej,

* kurator zawodowy z 1,91 do 1,97,

* starszy kurator zawodowy z 2,21 do 2,26,

* kurator specjalista z 2,51 do 2,56.

Przewodniczący Grzegorz Kozera wskazał, że propozycję tę Krajowa Rada Kuratorów ocenia negatywnie zarówno ze względu na planowaną kwotę podwyżek, jak i przyjęte rozwiązanie, które zakłada nierównomierny wzrost wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach awansowych. Przedstawiciele kuratorów sądowych wskazali, że spłaszczanie różnic pomiędzy wynagrodzeniami kuratorów sądowych na poszczególnych szczeblach awansowych nie będzie motywowało kuratorów sądowych do ubiegania się o awans, dla którego istotne znaczenie ma ocena sposobu wypełniania obowiązków służbowych. Odnosząc się tylko do przedstawionej propozycji wzrostu mnożników, a nie kwestii oceny poziomu satysfakcji z ich wzrostu, stwierdzili że o ile możliwy do zaakceptowania jest nieco wyższy wzrost mnożnika dla aplikanta kuratorskiego- o 0,08, o tyle wzrost mnożnika na pozostałych szczeblach awansowych nie powinien być zróżnicowany i należałoby uwzględnić jego wzrost o tę samą wartość. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości uczestniczący w spotkaniu wstępnie zadeklarowali możliwość wprowadzenia takiej korekty.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości nawiązał także do kwestii udziału przedstawicieli Krajowej Rady Kuratorów w spotkaniach przedstawicieli resortu ze związkami zawodowymi. Wskazał, iż ze swej strony nie widzi problemu dla umożliwienia im takiego udziału i poprosił o skierowanie pisma, dotyczącego tego zagadnienia. Wyraził też gotowość i wolę spotkania się z Krajową Radą Kuratorów, po uprzednim uzgodnieniu terminu takiego spotkania.