Powołanie Zespołu ekspertów ds. oceny zgodności z aktualnym stanem wiedzy medycznej stosowania w praktyce medycznej niektórych substancji i metod leczenia.

Akty korporacyjne

Lekarz.2020.11.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 listopada 2020 r.

UCHWAŁA Nr 145/20/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 20 listopada 2020 r.
w sprawie powołania Zespołu ekspertów ds. oceny zgodności z aktualnym stanem wiedzy medycznej stosowania w praktyce medycznej niektórych substancji i metod leczenia

Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 40 ust. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 roku o izbach lekarskich (Dz. U. 2019, poz. 965, z późn. zm.) oraz § 1 uchwały Nr 2/10/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12 lutego 2010 r. w sprawie upoważnienia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do działania w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej uchwala się co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Zespół ekspertów ds. oceny zgodności z aktualnym stanem wiedzy medycznej stosowania w praktyce medycznej niektórych substancji i metod leczenia, zwany dalej "Zespołem", w składzie:
1)
dr Artur Drobniak - przewodniczący
2)
prof. dr hab. Maciej Krzakowski,
3)
prof. dr hab. Maciej Szmitkowski,
4)
prof. dr hab. Jacek Jassem,
5)
dr hab. Jarosław Pinkas,
6)
dr hab. Andrzej Wojnar,
7)
dr Mariusz Janikowski,
2. 
Szczegółowy zakres zadań Zespołu określa załącznik do uchwały.
§  2. 
Zespół dokona przeglądu aktualnego stanu wiedzy opartej na badaniach naukowych dotyczącego zgodności z aktualnym stanem wiedzy medycznej stosowania w praktyce medycznej niektórych substancji i metod wymienionych w załączniku do uchwały oraz w terminie do dnia 15 grudnia 2020 r. przygotuje raport zawierający w szczególności informacje:
1)
czy istnieją dowody naukowe na skuteczność wlewów dożylnych substancji określonych w załączniku do uchwały,
2)
czy istnieją dowody naukowe na skuteczność określonych w załączniku do uchwały metod jako leczenia niefarmakologicznego (samodzielnego bądź uzupełniającego) w leczeniu chorób nowotworowych,
§  3. 
W uzasadnionych przypadkach, gdy jest to niezbędne do wykonania powierzonych zadań, Zespół może zasięgać opinii osób spoza swego składu.
§  4. 
Koszty działalności Zespołu pokrywa się ze środków Naczelnej Izby Lekarskiej.
§  5. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

Szczegółowy zakres zadań powierzonych Zespołowi ekspertów ds. oceny zgodności z aktualnym stanem wiedzy medycznej stosowania w praktyce medycznej niektórych substancji i metod leczenia

1.
Czy istnieją dowody naukowe na skuteczność stosowania wlewów dożylnych substancji o nazwach:
1)
Artesunat,
2)
Witamina C,
3)
Resweratrol,
4)
DMSO,
5)
Salinomycyna,
6)
Kurkumina w postaci wlewów dożylnych;

oraz leczenia niefarmakologicznego w leczeniu chorób nowotworowych, jako leczenia samodzielnego (przeciwnowotworowego), bądź jako leczenia wspomagającego, uzupełniającego, komplementarnego w postaci:

1)
tlenoterapii dożylnej,
2)
naświetlania laserowego krwi,
3)
akupunktury laserowej,
4)
hipertermii ogólnoustrojowej,
5)
terapii fotodynamicznej (PDT),
6)
galwanoterapii.
2.
Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie byłaby pozytywna w jakimkolwiek zakresie i w odniesieniu do którejkolwiek z wymienionych metod leczenia czy substancji, to:
1)
czy istnieją dowody zgodne z zasadami EBM, jaka jest siła tych dowodów, na jakich badaniach się opiera, czy skutkuje zaleceniami terapeutycznymi ujętymi w standardach postępowania, zaleceniach grup eksperckich i innych formułach zaleceń?
2)
Czy prowadzone są badania kliniczne w odniesieniu do którejkolwiek z wymienionych metod leczenia czy substancji? w jakim stopniu zaawanasowane są (jeśli są) te badania, czy dysponujemy, choćby wstępnymi ich wynikami?
3)
czy istnieją naukowe dowody na skuteczność wymienionych metod leczenia jako leczenia wspomagającego współczesną chemio - i immunoterapię, w szczególności poprawiające jej tolerancję, skutkujące zmniejszeniem odsetka pacjentów rezygnujących i "wypadających" z programów chemioi immunoterapii w trakcie jej stosowania, z powodu złej tolerancji leków/leczenia?
3.
Czy mają naukowe uzasadnienie w odniesieniu do wymienionych metod leczenia adnotacje w dokumentacji pacjentów mające uzasadniać ich zastosowanie, o brzmieniu:
1)
"dowiedziono bowiem, że Artesunat 100mg jest preparatem niszczącym krążące komórki nowotworowe w surowicy krwi (CTC)";
2)
"dowiedziono bowiem, że Witamina C 50 jest preparatem poprawiającym jakość życia chorych QOL w trakcie leczenia chemioterapią";
3)
"dowiedziono bowiem, że Resweratrol jest preparatem poprawiającym jakość życia chorych QOL w trakcie leczenia chemioterapią i niszczy krążące komórki nowotworowe w surowicy krwi (CTC)",
4)
"dowiedziono bowiem, ze DMSO jest preparatem działającym p/bólowo";
5)
"dowiedziono bowiem, że Salinomycyna jest preparatem leczącym nowotworowe komórki macierzyste w surowicy krwi, jak również hamuje powstawanie sfer nowotworowych w surowicy krwi".
4.
Czy metoda diagnostyczna/badanie pod nazwą "badanie Krążących Komórek Nowotworowych (Circulating Tumor Cells - CTC) (Maintrac) oraz "Nowotworowych Komórek Macierzystych (Circulating Stern Cells -CSC)" jest uznaną metodą diagnostyczną i czy jest ona stosowana w Polsce poprzez ośrodki o ugruntowanej pozycji i dorobku naukowym?