Powołanie zespołu ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2024.3.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 marca 2024 r.

UCHWAŁA Nr 35/24/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 14 marca 2024 r.
w sprawie powołania zespołu ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych

Na podstawie art. 5 pkt 15 i 17 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2021 r. poz. 1342) oraz § 1 uchwały Nr 2/10/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12 lutego 2010 r. w sprawie upoważnienia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do działania w imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej uchwala się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się zespół ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych, zwany dalej Zespołem, w składzie:
1)
prof. dr. hab. n. med. Mieczysława Czerwionka Szaflarska - przewodnicząca;
2)
prof. dr hab. n. med. Ewa Toporowska-Kowalska - członek;
3)
dr hab. n. med. Łukasz Błażowski - członek;
4)
dr hab. n. med. Katarzyna Plata-Nazar - członek;
5)
dr n. med. Marek Ruszczyński - członek;
6)
dr n. med. Urszula Jedynak-Wąsowicz - członek.
2. 
W pracach Zespołu mogą uczestniczyć inne osoby, w tym przedstawiciel organizacji pacjentów. Uczestnictwo osób odbywa się za zgodą przewodniczącej zespołu.
§  2. 
Zadaniem Zespołu jest ocena wskazań medycznych do stosowania preparatów mlekozastępczych w przedstawionych przypadkach, ocena ewentualnej szkody dla NFZ względem preparatów mlekozastępczych refundowanych i nierefundowanych (w tym m.in. wydajność preparatów, ich cena na dzień wystawienia recept, które to ceny ulegały zmianom na przestrzeni lat) w przedstawionych przypadkach, ocena procesu kontroli wystawionych recept (w tym m.in. czas ich trwania, różnice między wojewódzkimi oddziałami NFZ w sposobie obliczania oraz nakładania kar na lekarzy wypisujących recepty na preparaty mlekozastępcze).
§  3. 
Zespół wykona zadania, o których mowa w § 2. w terminie do dnia 26 kwietnia 2024 r. i przedstawi wyniki swoich prac Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.
§  4. 
Nadzór nad pracami Zespołu powierza się Wiceprezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej - Klaudiuszowi Komorowi.
§  5. 
Przepisy zawarte w załączniku do uchwały Nr 18/16/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 2 września 2016 r. w sprawie zasad i trybu powoływania komisji i zespołów Naczelnej Rady lekarskiej oraz regulaminu ich działania zmienionej uchwałą Nr 22/22/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 2 września 2022 r. nie mają zastosowania do Zespołu wskazanego w § 1.
§  6. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Członkowie Zespołu to uznane autorytety w dziedzinach pediatrii, gastrologii oraz alergologii, z różnych ośrodków akademickich i sekcji oraz towarzystw naukowych. To osoby zaangażowane w propagowanie wiedzy na temat alergii i żywienia u dzieci. Zadaniem Zespołu, jest ocena zgodności działań lekarzy z ówczesną wiedzą medyczną. Zasadnicza kwestia preskrypcji preparatów sprowadza się do niejednoznaczność obowiązków lekarza wynikająca z konfliktu norm prawnych, w ramach prawa ochrony zdrowia. Starania o zniesienie obowiązku określenia stopnia refundacji preparatu mlekozastępczego stanowić będzie jeden z priorytetów działań zespołu ekspertów przy udziale samorządu lekarskiego.