Powołanie komisji nadzwyczajnej.

Akty korporacyjne

Kurat.2018.11.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 listopada 2018 r.

UCHWAŁA Nr 4/III/V/2018
KRAJOWEJ RADY KURATORÓW V KADENCJI
z 23 listopada 2018 roku
podjęta na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (tj. Dz.U. z 2018, poz. 1014) w zw. z § 10 ust. 1 pkt 3 Regulaminu Krajowej Rady Kuratorówz dnia 21 listopada 2018 r. w sprawie powołania komisji nadzwyczajnej.

Krajowa Rada Kuratorów po rozpatrzeniu wniosku wspólnego złożonego przez Panią Agnieszkę Przybylską- Delegatkę do Krajowej Rady Kuratorów okręgu gorzowskiego, Pana Waldemara Salińskiego- Delegata do Krajowej Rady Kuratorów okręgu elbląskiego i Pana Tomasza Macula- Delegata do Krajowej Rady Kuratorów okręgu szczecińskiego, postanawia:
1.
powołać komisję nadzwyczajną, której celem jest zorganizowanie w 2019 roku przez Krajową Radę Kuratorów w Sejmie RP, konferencji z okazji 100-lecia Kuratorskiej Służby Sądowej;
2.
w skład komisji powołać:

Panią Aleksandra Dźwigulska- Delegatkę okręgu warszawsko- praskiego,

Panią Agnieszkę Przybylską- Delegatkę okręgu gorzowskiego,

Pana Tomasza Macula- Delegata okręgu szczecińskiego,

Pana Dariusza Palmirskiego- Delegata okręgu krakowskiego,

Pana Waldemara Salińskiego- Delegata okręgu elbląskiego;

3.
ustalić, że merytoryczny charakter konferencji ma dotyczyć wykonywania orzeczeń sądów przez kuratorów sądowych. Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów do wykonania uchwały.
4.
w wykonaniu uchwały zobowiązać komisję do współpracy z Prezydium Krajowej Rady Kuratorów.

Uzasadnienie

Dekretem z dnia 7 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski utworzył sądy nieletnich i powołał przy tych sądach stałych opiekunów sądowych do sprawowania nadzoru nad nieletnimi (Dz.U.1919.63.378 z późn. zm.). Był to początek Kurateli Sądowej w Polsce. W przyszłym roku przypada zatem jubileusz 100 - lecia Kurateli Sądowej w Polsce.

Wydarzenie to wymaga zatem szczególnej oprawy, a także sprzyjać powinno upowszechnieniu wiedzy na temat roli i udziału kuratorów sądowych w działaniach na rzecz realizacji polityki karnej, rodzinnej i społecznej Państwa poprzez szczególny rodzaj aktywności wynikającej z wykonywania orzeczeń sądu. Niewątpliwie miejscem właściwym dla możliwości realizacji obydwu tych celów jest Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, dlatego Krajowa Rada Kuratorów uznała za właściwe powołanie komisji nadzwyczajnej, która podjęłaby starania o zorganizowanie uroczystej konferencji w tym właśnie miejscu.