Potrzeba określania zasad gospodarowania mieniem uczelni.

Akty korporacyjne

KRASP.2008.4.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 kwietnia 2008 r.

STANOWISKO PREZYDIUM KRASP
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
z dnia 12 kwietnia 2008 r.
w sprawie potrzeby określenia zasad gospodarowania mieniem uczelni

Dokument nr 67/IV

Uczelnie publiczne, kierując się zasadą gospodarności i racjonalności zgodnie z ustawą o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz. U. Nr 249 poz. 2104 z 2005 r. z późn. zm.), w sposób maksymalnie efektywny zarządzają posiadanym przez siebie majątkiem, zarówno ruchomym jak i nieruchomym, w który zostały wyposażone, bądź który nabyły w drodze czynności prawnych. Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 164 poz. 1365 z 2005 r. z późn. zm.) przychodami uczelni publicznej są przychody ze sprzedaży składników własnego mienia z uwzględnieniem dyspozycji art. 90 ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, czyli uzyskania zgody Ministra Skarbu Państwa w zakresie określonym w ustawie z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493, z późn. zm.).

Proces uzyskania zgody Ministra Skarbu Państwa na dokonanie czynności prawnej rozporządzającej co do aktywów trwałych powyżej wartości 50.000 euro w praktyce niesie wiele istotnych problemów, a mianowicie:

a) brak jest jasnych, ustawowych przesłanek rozstrzygnięć Ministra Skarbu Państwa oraz kwestii proceduralnych dotyczących m.in. konsultacji wniosku uczelni z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i waloru takiej konsultacji;

b) brak jest sankcji za niezachowanie przez Ministra Skarbu Państwa terminu 1 miesiąca na wydanie rozstrzygnięcia;

c) brak jest dotychczasowego orzecznictwa sądowego w przedmiocie interpretacji przepisów dotyczących procedury uzyskiwania zgody Ministra Skarbu Państwa.

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w trosce o utrzymanie autonomii uczelni i warunków niezbędnych do wykonywania zadań statutowych, zwraca się do Pana Premiera Rządu RP o stworzenie warunków dla rozwoju akademickich szkół polskich i ochronę ich autonomii we wszystkich obszarach swojego działania, a przede wszystkim w zakresie gospodarowania mieniem. Wnosimy o przekazanie kompetencji w zakresie decyzji dotyczących gospodarowania mieniem do ministrów sprawujących bezpośredni nadzór nad uczelniami.