Postulat implementowania prawnych gwarancji odpowiedniego standardu kształcenia na kierunkach medycznych.

Akty korporacyjne

KAAUM.2021.11.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 listopada 2021 r.

UCHWAŁA Nr 30/2021
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 25 listopada 2021 r.
w sprawie postulatu implementowania prawnych gwarancji odpowiedniego standardu kształcenia na kierunkach medycznych

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1, 3 i 4, w oparciu o § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uchwala, co następuje:
§  1. 
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych niniejszym postuluje o implementowanie prawnych gwarancji należytego standardu kształcenia na kierunkach medycznych poprzez zapewnienie rozwiązań finansowych oraz instytucjonalnych w zakresie odpowiedniej bazy klinicznej do realizacji zadań polegających na kształceniu przedi podyplomowym w zawodach medycznych.
§  2. 
1. 
Uzasadnienie stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych przedstawionego w § 1 stanowi Załącznik nr 1 do Uchwały.
2. 
Projekt zmian legislacyjnych stanowi Załącznik nr 2 do Uchwały.
§  3. 
Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu KRAUM.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Uzasadnienie

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w Uchwale nr 17/2021 z dnia 26 lipca 2021 r. zaprezentowała stanowisko w przedmiocie istotnego znaczenia własnej bazy klinicznej w procesie kształcenia w zawodach medycznych. Podkreślono w nim, że warunkiem koniecznym zapewnienia odpowiedniej jakości oraz ciągłości kształcenia kadr medycznych jest posiadanie przez kształcące w zawodach medycznych uczelnie, uwspólniające wiele dziedzin nauki, własnej bazy klinicznej w postaci szpitala klinicznego. Postulowano implementowanie przez ustawodawcę do systemu prawnego gwarancji zapewnienia każdej uczelni medycznej statusu większościowego udziałowca, współwłaściciela, właściciela lub podmiotu tworzącego szpital kliniczny.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych po raz kolejny podkreśla stanowiącą warunek s/ne qua non należytej jakości kształcenia rolę szpitali klinicznych w przygotowywaniu personelu medycznego do wykonywania zawodu. Prawidłowe kształcenie w zawodach medycznych warunkowane jest posiadaniem własnego zaplecza w postaci bazy do praktycznej nauki zawodu, co potwierdza także Polska Komisja Akredytacyjna, zwracając uwagę na zapewnienie w ten sposób należytej rękojmi nauczania medycyny na poziomie akademickim.

Podczas posiedzenia KRAUM w dniu 22.06.2021 r. Zespół ds. Przygotowania Założeń do Ustawy o Szpitalach Klinicznych w materiale pod tytułem Szpitale kliniczne a planowana reforma szpitali w Polsce - propozycje rozwiązań zaprezentował założenia systemowych regulacji w zakresie finansowania szpitali klinicznych, przewidując, m.in. nielimitowanie procedur wysokospecjalistycznych, utworzenie dedykowanego dla szpitali klinicznych, VI poziomu PSZ oraz ustawowe gwarancje dodatkowe finansowania podmiotowego według wskaźnika 1,1 i 1,15 albo 1,2, kumulowanego z innymi ustanowionymi przez płatnika wskaźnikami, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego wyniku akredytacji.

Trwającym aktualnie w Parlamencie pracom legislacyjnym nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy -Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1569) towarzyszy istotna dyskusja w przedmiocie dopuszczalnego kompromisu pomiędzy mechanizmami zwiększenia liczby absolwentów na kierunkach medycznych z uwagi na istotne braki kadrowe a jakością ich kształcenia, stanowiącą warunek konieczny udzielania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością oraz w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną. W pracach tych ujawniono niepodważalną rolę własnej bazy klinicznej w zapewnieniu optymalnego modelu kształcenia kolejnych pokoleń kadr medycznych.

Powyższe uzasadniało podjęcie przez KRAUM niniejszej Uchwały.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Projekt zmian legislacyjnych

USTAWA

z dnia

o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw

Art.  1. 

W ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 t.j.) w art. 53 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarskodentystycznym może uzyskać uczelnia akademicka, która posiada kategorią naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie w zakresie nauk medycznych lub nauk o zdrowiu oraz jest większościowym udziałowcem, większościowym współwłaścicielem, właścicielem lub podmiotem tworzqcym dla podmiotu leczniczego w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne, posiadającym profile systemu zabezpieczenia odpowiadające co najmniej profilom właściwym dla poziomu szpitala III stopnia, określonego w art. 951 ust. 2 pkt 3 -osiem profili systemu zabezpieczenia spośród wskazanych w art. 951 ust. 4 pkt 1-3, w tym trzy profile systemu zabezpieczenia spośród wskazanych w art. 951 ust. 4 pkt 3 ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 t.j.)";

Art.  2. 

W ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 t.j.) w art. 951 ust. 4 w punkcie 6 kropkę zastępuje się przecinkiem, a po nim dodaje się punkt 7 w brzmieniu:

"7) poziom szpitali klinicznych, które posiadają profile systemu zabezpieczenia odpowiadające co najmniej profilom właściwym dla poziomu szpitala III stopnia, określonego w art. 951 ust. 2 pkt 3 - osiem profili systemu zabezpieczenia spośród wskazanych w art. 951 ust. 4 pkt 1-3, w tym trzy profile systemu zabezpieczenia spośród wskazanych w art. 951 ust. 4 pkt 3 ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 t.j.) oraz finansowane są według wskaźnika 1,1, 1,15 albo 1,2, kumulowanego z innymi ustanowionymi przez płatnika wskaźnikami, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego wyniku akredytacji CMJ (odpowiednio: 75-80, 81-90, 91-100). Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady organizacji oraz finansowania szpitali klinicznych.";

Art.  3. 

W ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711 t.j.) w art. 6 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Uczelnia medyczna może utworzyć i prowadzić podmiot leczniczy w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo spółki kapitałowej. Uczelni medycznej, o której mowa w art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 t.j.), wraz z pozwoleniem na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym, zapewnia się szpital kliniczny w rozumieniu art. 951 ust. 4 pkt 7 ustawy o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 t.j.), co nie uchybia korzystania przez uczelnię medyczną z jednostek organizacyjnych innych podmiotów leczniczych udostępnionych w trybie, o którym mowa w art. 89 ust. 3 ustawy dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711 t.j.)".