Poselski projektu ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury.

Akty korporacyjne

Prok.2011.4.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 kwietnia 2011 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 14 kwietnia 2011 roku
w sprawie poselskiego projektu ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury

Krajowa Rada Prokuratury, przyjmując z satysfakcją rozpoczęcie prac legislacyjnych nad poselskim projektem ustawy regulującym zasady jej funkcjonowania i kompetencje, stoi na stanowisku, że unormowanie tych kwestii w odrębnym akcie prawnym rangi ustawowej ugruntuje pozycję ustrojową Rady i umożliwi jej skuteczne działanie.

Krajowa Rada Prokuratury podkreśla, że ideą, która przyświecała jej powołaniu z dniem 31 marca 2010 roku, było stworzenie mechanizmów zapewniających ochronę niezależności prokuratorów.

Ustawodawca, powołując Krajową Radę Prokuratury ustawą z dnia 9 października 2009 roku o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 178, poz. 1375 ze zm.), wzorował się na Krajowej Radzie Sądownictwa, jako organie o niepodważalnym autorytecie.

Krajowa Rada Prokuratury zauważa, że dotychczasowe unormowania prawne regulujące zasady jej funkcjonowania są niewystarczające.

Wady te usuwa poselski projekt ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury.

Krajowa Rada Prokuratury podkreśla, że wskazane w projekcie ustawy jej kompetencje w pełni przystają do kompetencji Krajowej Rady Sądownictwa.

Dotyczy to w szczególności uprawnień do weryfikacji posiadanych informacji, na użytek postępowania prowadzonego przed Radą, w drodze wizytacji i lustracji. O skorzystaniu z tego uprawnienia w praktyce będzie każdorazowo decydował wzgląd na niezależność prokuratorów i inne ustawowe zadania Rady. Kojarzenie instrumentów postępowania przed Radą z formami nadzoru Prokuratora Generalnego nad podległymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury jest nieporozumieniem, które świadczy o nieznajomości obowiązującej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o prokuraturze.

Krajowa Rada Prokuratury wyraża ubolewanie, że pojawiające się w mediach nieprawdziwe i nierzetelne informacje dotyczące projektu ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury wprowadzają w błąd opinię publiczną, nie wyłączając środowiska prokuratorskiego.