Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.11.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 listopada 2012 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 listopada 2012 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa.

Krajowa Rada Sądownictwa, nie wypowiadając się w sprawie potrzeby wprowadzenia do systemu prawnego nowych instrumentów prawnych dotyczących monitorowania operacji gospodarczych, zwraca uwagę, że materia uregulowana w projekcie dotyczy zagadnień, do których odnosi się art. 51 Konstytucji RP. Z przepisu tego wynika, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Z tego względu, a także z uwagi na konstytucyjnie chronioną zasadę wolności działalności gospodarczej, projekt powinien być poddany szczegółowej analizie z punktu widzenia zgodności z ustawą zasadniczą. W uzasadnieniu projektu tego zagadnienia nie omówiono.

Ponadto projekt dotyczy zmiany jednej z ustaw o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa, o charakterze porównywalnym do kodeksów. Dlatego przygotowanie takiego aktu powinno przebiegać tak jak przygotowanie kodeksów i uwzględniać instytucje prawne zawarte w tych ustawach. Przedstawiony projekt tych wymogów nie spełnia.

W projektowanych przepisach zawarte są liczne pojęcia niedookreślone o potocznym charakterze, które nie są zdefiniowane w systemie prawnym, a mają podstawowe znaczenie dla prawidłowego stosowania ustawy, np. operacja gospodarcza (86a i kolejne przepisy projektu), realny przepływ aktywów (art. 86a § 2), szkodliwa konkurencja podatkowa (86b § 1), data operacji gospodarczej (86f § 1 pkt 2).

W projekcie, który ma stanowić dodatkowy rozdział w dziale III Ordynacji podatkowej "Zobowiązania podatkowe", nie uregulowano także w sposób prawidłowy zagadnień proceduralnych (art. 86h-86l). Wprowadzono nieznane Ordynacji podatkowej środki prawne (np. sprzeciw w art. 86 § 4), nie wskazano w jakim zakresie mogą być stosowane przepisy działu IV Ordynacji podatkowej "Postępowanie podatkowe", nie określono form prawnych działania organów (postanowienia, decyzje). Taki sposób regulacji

będzie powodował wątpliwości przy stosowaniu przepisów i wywoływał trudności przy dokonywaniu kontroli ich stosowania przez sądy administracyjne (np. art. 86i, art. 86k) i powszechne (86m).

Także przepisy dotyczące tajemnicy skarbowej nie zostały zharmonizowane z regulacją zawartą w "Ordynacji podatkowej". W projekcie traktuje się przepisy o tajemnicy skarbowej (art. 86m § 1) jako przepisy odrębne, mimo, że są one zawarte w tej samej ustawie.

Krajowa Rada Sądownictwa zasygnalizowane wyżej uwagi przedstawia jedynie jako egzemplifikację błędów popełnionych przy przygotowywaniu projektu. Ze względu na ich charakter, a także na brak rozważenia wątpliwości konstytucyjnych związanych z tą regulacją, Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie opiniuje ten projekt.