Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Akty korporacyjne

Lekarz.2023.7.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 lipca 2023 r.

STANOWISKO Nr 42/23/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 13 lipca 2023 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przekazanym przy piśmie Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu pana Dariusza Salamończyka z dnia 22 czerwca 2023 r. (znak: SPS-WP.020.168.5.2023) negatywnie opiniuje projekt.

Samorząd lekarski nie znajduje uzasadnienia dla uchylenia art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który przewiduje, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30. Przepis art. 39 ustawy koresponduje z art. 4 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który stanowi, że "Dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną".

Ponadto art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty statuuje obowiązek lekarza wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki zawodowej, a zatem odsyła do Kodeksu Etyki Lekarskiej, w tym do art. 4, który nakazuje lekarzom wykonywać zawód zgodnie ze swym sumieniem. Potwierdził to także Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 7 października 2015 r. (sygn. akt K 12/14),w którym wyjaśniono, że "postępowanie w zgodzie z sumieniem jest ustawowym obowiązkiem lekarza".

Obecne brzmienie art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - poprzez zawarte w nim odesłanie do art. 30 ustawy - nie pozostawia wątpliwości, że zachowanie podstawowego imperatywu moralnego wszystkich lekarzy, tj. nakazu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, nie pozwala na nieograniczoną swobodę działania dyktowanego sumieniem indywidulanych lekarzy.