Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.9.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 września 2019 r.

STANOWISKO Nr 15/19/VIII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 6 września 2019 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Naczelna Rada Lekarska, po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przekazanym przy piśmie Pana Dariusza Salamończyka - Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 7 sierpnia 2019 r., znak: GMS-WP- 173-199/19, przedstawia następujące uwagi do przedmiotowego projektu.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej kompensacja szkód doznanych w związku z udzielanym świadczeniem opieki zdrowotnej powinna następować w drodze rekompensat przyznawanych w ramach jednego, spójnego i wolnego od konieczności wskazywania winnych, systemu. Ciężar finansowy takiego systemu powinien spoczywać przede wszystkim na Państwie z dodatkowym wsparciem ze strony producentów produktów leczniczych.

System taki powinien obejmować szkody doznane w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych bez względu na rodzaj świadczenia zdrowotnego czy też formę organizacyjnoprawną podmiotu udzielającego tego świadczenia.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej zamiast tworzenia, obok istniejącego, niedoskonałego systemu rekompensat szkód będących następstwem zdarzeń medycznych w szpitalach, kolejnego systemu dedykowanego do ustalania rekompensat za szkody wynikające z powikłań poszczepiennych, potrzeba jest wypracowania nowego, systemowego rozwiązania tych kwestii. Systemowe rozwiązanie, oparte na jednej strukturze, jednolitych procedurach i przesłankach ustalania prawa do rekompensaty, zapewni lepszą kosztefektywność takiego systemu, niż tworzenie kilku odrębnych systemów / instytucji, działających w oparciu o odmienne reguły oraz finansowanych w odmienny sposób.

Z powyższych względów Naczelna Rada Lekarska negatywnie ocenia projekt ustawy.