Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw.

Akty korporacyjne

Lekarz.2022.7.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 lipca 2022 r.

STANOWISKO Nr 9/22/P-IX
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 lipca 2022 r.
w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw, o którym powiadomił Dariusz Salamończyk Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu, pismem z dnia 7 czerwca 2022 r., znak: SPS-WP.020.157.5.2022, przedstawia następujące stanowisko.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej popiera wszelkie inicjatywy, których celem jest poprawa opieki nad pacjentami. Zapewnienie odpowiedniego standardu wyżywienia pacjentom przebywającym w szpitalu stanowi integralną część procesu leczenia i z pewnością ma wpływ na poprawę ich stanu zdrowia.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw zakłada, że poprzez zmianę art. 72 ustawy z dnia 25 spierania 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r., poz. 2021 z późn. zm.) Minister Zdrowia będzie zobowiązany do wydania stosownego rozporządzenia regulującego zasady i normy żywienia zbiorowego w szpitalach. Obecnie obwiązujące przepisy zakładają jedynie możliwość wydania tego typu regulacji. Zdaniem Prezydium NRL wprowadzenie zmian w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia nie doprowadzi do systemowego uregulowania kwestii odpowiedniego żywienia pacjentów w szpitalach. Projektowane w ustawie zmiany nie odnoszą się również do kwestii obowiązkowego zatrudnienia dietetyków w szpitalach.

W związku z powyższym, w ocenie Prezydium NRL, ze względu na zakres materii, regulacje dotyczące zapewnienia należytego standardu wyżywienia pacjentów leczonych w szpitalach, powinny znaleźć się z jednej strony w przepisach ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 849 z późn. zm.), a z drugiej strony także w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1285 z późn. zm.). Zapewnienie odpowiedniego standardu wyżywienia w szpitalu powinno być wprost wskazane jako jedno z praw pacjenta.

Natomiast jedynie odpowiednie zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą zagwarantować odpowiednie zwiększenie nakładów na świadczenia szpitalne, w taki sposób, aby możliwe było zarówno zagwarantowanie odpowiedniej jakości posiłków dla pacjentów jak i sfinansowanie obecności dietetyków w oddziałach szpitalnych.