Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.3.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 marca 2013 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 marca 2013 r.
w przedmiocie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny.

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z treścią poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, opiniuje go negatywnie.

Projektowana regulacja przewidująca rozszerzenie uprawnień sądu do orzeczenia środka zabezpieczającego również w toku wykonywania kary przez skazanego i skierowanie sprawcy na leczenie już po odbyciu kary, wbrew uzasadnieniu projektu, łamie jedną z podstawowych zasad prawa karnego - lex retro non agit. Zgodnie z projektowanymi przepisami regulacja obejmie osoby, które w chwili obecnej odbywają karę. Podstawą zastosowania środka zabezpieczającego wobec tych osób będzie aktualnie prezentowane niebezpieczeństwo popełnienia czynu zabronionego przez te osoby, związane z chorobą psychiczną, zaburzeniami preferencji seksualnych, upośledzeniem umysłowym lub uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego.

Krajowa Rada Sądownictwa zauważa, że zgodnie z art. 42 ust. 1 Konstytucji oraz art. 1 § 1 Kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a zatem zrównywanie pojęcia "niebezpieczeństwa popełnienia czynu zabronionego" ze zmaterializowanym zachowaniem sprawcy nie może zostać zaakceptowane. Objęcie projektowanymi przepisami osób, które w chwili obecnej odbywają karę spowodowałoby efekt działania prawa wstecz, czego nie można zaakceptować.

Powyższe powoduje, że Krajowa Rada Sądownictwa, uznając słuszność samej idei przyświecającej niniejszemu projektowi, negatywnie ocenia przedstawione w nim rozwiązania.