Plan Pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2011.

Akty korporacyjne

Radc.2011.2.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 lutego 2011 r.

UCHWAŁA Nr 22/VIII/2011
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 11 lutego 2011 r.
w sprawie Planu Pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2011

Na podstawie § 57 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1.
Uchwala się Plan Pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2011 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

Plan pracy

Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na rok 2011

Działając na podstawie § 57 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów (stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów), § 3 ust. 1 pkt 2 Regulaminu funkcjonowania Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji (stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 10/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 25 stycznia 2008 r.) oraz kierując się koniecznością realizacji zadań samorządu określonych w rozdziale I [2, 3, 4 pkt. 1) lit. d i pkt 2 lit. e, f, g, 6, 7], II [1, 2, 3, 6] Uchwały Nr 5 Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 6 listopada 2010 r. w sprawie zadań samorządu radców prawnych i jego organów w latach 2010-2013 przedstawiam Krajowej Radzie Radców Prawnych plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji w roku 2011.

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji dysponuje budżetem stanowiącym odrębną pozycję w planie finansowym KRRP. Działalność Ośrodka finansowana jest ze środków Funduszu Badań, Funkcjonowania Pomocy Prawnej i Stosowania Prawa, określonych w corocznych planach finansowych Krajowej Rady Radców Prawnych. Środki z w/w Funduszu stanowią coroczny odpis, a więc stanowić będą nadal finansową podstawę działalności Ośrodka w roku 2011.

Kontynuując kierunek prac Ośrodka, ustalony w czasie poprzedniej kadencji organów samorządu radcowskiego Kierownik oraz jego współpracownicy będą podejmowali starania w kierunku poszerzenia grona ekspertów współpracujących z Ośrodkiem. Ma to na celu nie tylko stworzenie zaplecza eksperckiego szybko reagującego na potrzeby Prezydium KRRP i KRRP, ale także większej aktywizacji całego samorządu radcowskiego poprzez tworzenie struktur lub przedstawicielstw regionalnych Ośrodka zgodnie z rozdziałem II pkt 1 i pkt 6 Uchwały Nr 5 Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 6 listopada 2010 r. w sprawie zadań samorządu radców prawnych i jego organów w latach 2010-2013.

Aktywność Ośrodka przekłada się stopniowo na coraz lepszy odbiór działalności Krajowej Radcy Radców Prawnych w środowisku radców prawnych, Duże znaczenie dla działalności Ośrodka ma współpraca z radcami prawnymi, którzy obok działalności zawodowej zajmują się praca naukową. Ten element personalny, obok efektów pracy eksperckiej, buduje dobry wizerunek samorządu radcowskiego także w środowisku akademickim. Realizując swoje zadania Ośrodek otwarty jest na współpracę z wszystkimi organami władzy publicznej, organami samorządów zawodowych, instytucjami oraz placówkami naukowymi i badawczymi, a także oczekuje na współdziałanie ze strony organów samorządu radców prawnych.

Podstawowe zadania

* Legislacja - opiniowanie projektów aktów prawnych przesyłanych w ramach konsultacji do KRRP realizującej ustawowy obowiązek z art. 60 pkt 2 ustawy o radcach prawnych (" udzielanie opinii o projektach aktów prawnych oraz przedstawianie wniosków dotyczących unormowań prawnych"), przygotowanie projektów aktów prawnych lub poprawek do projektów aktów prawnych zgłaszanych w ramach tzw. prainicjatywy ustawodawczej oraz udział w konferencjach uzgodnieniowych i posiedzeniach komisji sejmowych (w charakterze ekspertów) u boku osób upoważnionych do reprezentowania Krajowej Rady Radców Prawnych. Wykonuje: Sekcja I Legislacyjna + Kierownik + Eksperci (lista prowadzona przez Kierownika zgodnie z Regulaminem).

* Reakcja na projekty aktów prawnych zmierzających w swej treści do destabilizacji rynku usług prawniczych, a także proponowanie nowych rozwiązań

- dotyczy to projektów (niezależnie od ich proweniencji) nieprzemyślanych zmian w zasadach reprezentowania stron przed sądem, tworzących nowe drogi do zawodu z pominięciem aplikacji (ustawa o p.e.p. etc) oraz ukierunkowanych na ograniczenie roli samorządów zawodów zaufania publicznego w państwie obywatelskim. W ramach tego zadania przygotowane będą - w odpowiedzi na niekonstytucyjne uregulowania prawne - stosowne (zgodnie z decyzją KRRP) wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Ośrodek będzie brał także udział w debacie dotyczącej przyszłości zawodów prawniczych poprzez opracowanie propozycji nowych rozwiązań systemowych dotyczących rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce, a także konstruktywną krytykę w postaci opracowań naukowych, często komparatystycznych i socjologicznych.

Wykonuje: Sekcja II ds. Ustaw Korporacyjnych + Kierownik + Eksperci (lista prowadzona przez Kierownika zgodnie z Regulaminem).

* Wznowienie podręcznika (wydanie poprawione i uzupełnione) oraz wydanie nowych opracowań przygotowanych w ramach Ośrodka pod auspicjami KRRP, a dotyczących w szczególności:

1) Tajemnicy zawodowej radcy prawnego

2) Wykonywania zawodu radcy prawnego w formie spółek prawa handlowego w kontekście zasady wolności gospodarczej

3) Publicznoprawnego statusu radcy prawnego (przedsiębiorca i pełnomocnik) (opracowanie zbiorowe)

4) Reklamy i marketingu na rynku usług prawniczych

adresowanych do radców prawnych i aplikantów, a także do przedstawicieli szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości i organów administracji.

Wykonują: Eksperci w tworzących się strukturach regionalnych.

* Przygotowanie monografii dotyczącej funkcjonowania samorządu radcowskiego i jego organów oraz wydanie zbioru przepisów wewnętrznych samorządu radcowskiego - perspektywicznym celem jest wydanie opracowania wprowadzającego jednolitą metodykę rozwiązywania spraw należących do zakresu działania organów samorządu, opracowania teorii organów samorządu radcowskiego oraz trybu realizacji (w tym zasad delegacji) poszczególnych zadań stawianych przed samorządem radcowskim.

Wykonuje: Sekcja II ds. Ustaw Korporacyjnych + Kierownik + Eksperci (lista prowadzona przez Kierownika zgodnie z Regulaminem).

* Studia w zakresie etyki zawodu, budowa tradycji zawodu radcy prawnego a także działania mające wzmocnić wizerunek samorządu, jako grupy o dużym potencjale eksperckim (w aspekcie praktycznym i dogmatycznym). Poparcie dla projektów wydawniczych opracowań monograficznych związanych z wyżej wskazaną tematyką powstających w środowisku radców prawnych i pracowników naukowych, a także - co znajduje zawsze żywy oddźwięk wśród młodzieży akademickiej -nagradzaniu (z odpowiednią oprawą) najlepszych prac magisterskich na wydziałach prawa (III edycja konkursu Prezesa KRRP na najlepszą prace magisterską). Wsparcie dla organizowanych konferencji naukowych lub spotkań eksperckich dotyczących etyki zawodów prawniczych. Poszanowanie tradycji zawodu i historii samorządu poprzez zebranie materiałów do realizacji opracowania dotyczącego historii samorządu radcowskiego na szczeblu krajowym i okręgowym oraz aktywny udział w przygotowaniu obchodów 30-lecia samorządu radców prawnych. Wykonują: Przewodniczący Rady Programowej + Kierownik + Eksperci + Podmioty zewnętrzne.

* Stałe monitorowanie stanu prawa samorządowego. Następstwem tych działań będzie przeprowadzenie koniecznych zmian w aktach obowiązujących, celem zagwarantowania spójności systemu prawa wewnętrznego z przeprowadzonymi zmianami ustawowymi. W ramach realizacji tego zadania zostaną także wprowadzone drobne rozwiązania, postulowane przez członków KRRP.

Wykonuje: Sekcja III ds. Prawa Samorządowego+ Kierownik + Eksperci

* Podjęcie działań zmierzających do opracowania optymalnie jednolitego modelu organizacji aplikacji - głównym założeniem jest wsparcie komitetu stałego KRRP ds. aplikacji oraz dążenie do wypracowania sprawdzonego schematu, w oparciu o który prowadzone byłyby szkolenia aplikantów we wszystkich okręgowych izbach. Zaplecze merytoryczne komitetu zapewnione zostanie także poprzez realizację zadań służących nawiązaniu dialogu z przedstawicielami aplikantów z poszczególnych izb. Temu też będzie służyło wydanie w czerwcu 2011 r. zbioru zawierającego przepisy dotyczące aplikacji radcowskiej.

Wykonują: Kierownik + Eksperci + Podmioty zewnętrzne

* Obsługa legislacyjna posiedzeń KRRP oraz opiniowanie przedstawionych projektów uchwał - czynności te będą realizowane na wniosek wiceprezesa KRRP nadzorującego OBSiL, Prezydium KRRP lub KRRP. Kontrola właściwej realizacji zadań związanych z ogłaszaniem uchwał KRRP.

Wykonuje: Sekcja III ds. Prawa Samorządowego + Kierownik + Eksperci

* Aktywność na stronie www KIRP oraz w publikacjach wydawanych pod auspicjami KRRP w celu prezentacji dorobku OBSIL. Stanowiska prawne reprezentowane przez Ośrodek lub jego ekspertów powinny stanowić pomoc dla radców prawnych i aplikantów w realizacji ich ustawowych uprawnień, a także wykładnię aktów wewnętrznych uchwalanych przez organy samorządu radcowskiego (oczywiście z poszanowaniem uprawnień wykładni legalnej innych organów samorządu). Większość opinii i analiz sporządzonych w ramach Ośrodka powinna być umieszczana na stronie internetowej KIRP.

Wykonują: Eksperci + Kierownik

* Badania dotyczące struktury zatrudnienia członków samorządu radcowskiego - badanie przeprowadzone nie tylko w aspekcie statystycznym i geograficznym, ale także na płaszczyźnie socjologicznej dotyczącej struktury zatrudnienia radców prawnych (form wykonywania zawodu z wyszczególnieniem zatrudnienia w administracji publicznej, łączenia form, osiąganego wynagrodzenia, stopnia bezrobocia, poziomu optymizmu itp.) oraz aplikantów radcowskich (rodzaju miejsca pracy lub prowadzonej działalności gospodarczej, wysokości osiąganych dochodów, stopnia bezrobocia, zasad zatrudnienia u patrona itp.).

Wykonują: Kierownik + Podmioty zewnętrzne (po uruchomieniu programu ewidencji radców prawnych w Izbach).

Kierownik

Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji

Krajowej Rady Radców Prawnych

Arkadiusz Bereza