Plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na lata 2012-2013.

Akty korporacyjne

Radc.2011.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2011 r.

UCHWAŁA Nr 77/VIII/2011
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 10 grudnia 2011 r.
w sprawie planu pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na lata 2012-2013

Na podstawie § 57 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r, w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1.
Uchwala się plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na lata 2012-2013 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

Plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na lata 2012-2013

I.

Wprowadzenie

Plan pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji na lata 2012- 2013 został opracowany na podstawie § 57 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów (stanowiącego załącznik do uchwały nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów), § 3 ust. 1 pkt 2 Regulaminu funkcjonowania Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji (stanowiącego załącznik do uchwały Nr 10/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 25 stycznia 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Funkcjonowania Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji) oraz uwzględnia konieczność realizacji zadań samorządu określonych w rozdziale I [2, 3, 4 pkt. 1) lit. d i pkt 2 lit. e, f, g, 6, 7] i II [1, 2, 3, 6] uchwały Nr 5 Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 6 listopada 2010 r. w sprawie zadań samorządu radców prawnych i jego organów w latach 2010-2013.

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji dysponuje budżetem stanowiącym odrębną pozycję w planie finansowym KRRP, Działalność Ośrodka finansowana jest ze środków Funduszu Badań, Funkcjonowania Pomocy Prawnej i Stosowania Prawa, określonych w corocznych planach finansowych Krajowej Rady Radców Prawnych.

Kontynuując dotychczasowy kierunek działalności, Ośrodek podejmuje starania w kierunku poszerzenia grona ekspertów współpracujących z Ośrodkiem. Ma to na celu nie tylko stworzenie zaplecza eksperckiego szybko reagującego na potrzeby Krajowej Rady Radców Prawnych, ale także większej aktywizacji członków całego samorządu radcowskiego poprzez tworzenie struktur lub przedstawicielstw regionalnych Ośrodka zgodnie z rozdziałem II pkt 1 i pkt 6 uchwały Nr 5 Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 6 listopada 2010 r. w sprawie zadań samorządu radców prawnych i jego organów w latach 2010-2013.

Aktywność Ośrodka przekłada się na coraz lepszy odbiór działalności Krajowej Rady Radców Prawnych w środowisku radców prawnych. Duże znaczenie dla działalności Ośrodka ma współpraca z radcami prawnymi, którzy obok działalności zawodowej zajmują się pracą naukową. Ten element personalny; obok efektów pracy eksperckiej, buduje dobry wizerunek samorządu radcowskiego także w środowisku akademickim. Realizując swoje zadania Ośrodek otwarty jest na współpracę ze wszystkimi organami władzy publicznej, organami samorządów zawodowych, instytucjami (a w szczególności z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury) oraz placówkami naukowymi i badawczymi, a także oczekuje na wsparcie ze strony innych organów samorządu radców prawnych.

II.

Podstawowe cele i zadania Ośrodka w okresie objętym planem

1.

Działalność badawcza

1. Badania dotyczące struktury zatrudnienia aplikantów radcowskich i młodych radców prawnych (tuż po egzaminie zawodowym) w ujęciu statystycznym, socjologicznym i geograficznym (rodzaj pracy, jej związek ze specyfiką pracy zawodowej radcy prawnego, zasady zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia, możliwość zatrudnienia u patrona, etc).

Termin realizacji -1, II kwartał 2012 r. i I, II kwartał 2013 r.

2. Przeprowadzenie badań dotyczących funkcjonowania aktualnie obowiązującego systemu opłat za czynności radców prawnych oraz ich rzeczywistych kosztów. Problem świadczenia pomocy prawnej z urzędu przez wyodrębnione grupy radców prawnych.

Termin realizacji -1 i II kwartał 2012 r.

3. Badania w obszarze świadczenia pomocy prawnej przez radców prawnych (forma, łączenie form, zatrudnienie w administracji publicznej, stopień bezrobocia, poziom optymizmu) oraz analiza przepływu pomiędzy radcami prawnymi a pozostałymi zawodami prawniczymi.

Termin realizacji - I, II kwartał 2012 r. i I, II kwartał 2013 r.

4. Analiza i badania nad patronatem, ocena jego dotychczasowej formy w oczach aplikantów oraz przygotowanie rozwiązań mających na celu przeprowadzenia reformy systemu patronatu.

Termin realizacji - II kwartał 2012 r.

5. Badania nad wykonywaniem zawodu radcy prawnego i funkcjonowaniem samorządu zawodowego, czego efektem będzie prowadzona działalność wydawnicza (patrz pkt 2) oraz aktywny udział (łącznie ze wsparciem) w organizowanych konferencjach naukowych i spotkaniach eksperckich.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

6. Badania w obszarze oczekiwań radców prawnych związanych z ewentualnym rozszerzeniem uprawnień w zakresie wykonywania zawodu.

Termin realizacji - III i IV kwartał 2012 r.

7. Badania wśród radców prawnych dotyczące oceny pracy sądów i sędziów, prowadzone w porozumieniu z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

Termin realizacji - III i IV kwartał 2012 r.

8. Budowa prestiżu zawodu radcy prawnego w oczach studentów prawa poprzez wykorzystanie prowadzonych badań dotyczących preferencji przy wyborze rodzaju aplikacji i organizację dotychczasowych konkursów (IV i V edycja konkursu Prezesa KRRP na najlepszą pracę magisterską).

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem (np. w okresie egzaminów wstępnych).

9. Badania odbioru wśród aplikantów nowego programu aplikacji. Termin realizacji - II kwartał 2012 r.

2.

Działalność wydawnicza

1. Coroczna aktualizacja i poszerzanie treści zawartych w podręczniku przeznaczonym dla aplikantów "Zawód radcy prawnego. Historia zawodu i zasady jego wykonywania.".

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

2. Systematyczna publikacja zbiorów aktów prawa samorządowego radców prawnych.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

3. Opracowanie monografii dotyczącej struktury, zadań i funkcjonowania samorządu radcowskiego (z uwzględnieniem teorii organów).

Termin realizacji - IV kwartał 2012 r. i I kwartał 2013 r.

4. Wydanie szeregu pozycji poświęconych m. in. reklamie i marketingowi usług prawniczych (ze szczególnym uwzględnieniem aspektów etycznych w zderzeniu z gospodarką wolnorynkową), wykonywaniu zawodu radcy prawnego w formie spółek prawa handlowego, pozycji radcy prawnego w sferze prawa publicznego (status radcy prawnego w tej sferze prawa, kwestie dotyczące tajemnicy zawodowej i zwalczania "prania brudnych pieniędzy").

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

5. Poradnik dla młodych radców prawnych dotyczący rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie kancelarii oraz związanych z tym aspektów prawno-podatkowych w ujęciu praktycznym.

Termin realizacji -1, II kwartał 2012 r.

6. Wsparcie (merytoryczne i finansowe) wydawnictw związanych z obchodami rocznicy 30-lecia samorządu zawodowego radców prawnych. Przygotowanie angielskojęzycznego opracowania przedstawiającego ustrój samorządu radcowskiego oraz specyfikę wykonywania zawodu radcy prawnego w Polsce.

Termin realizacji - sukcesywnie w trakcie 2012 r.

7. Publikacje zbiorowe pokazujące organizację samorządów prawniczych i zasady wykonywania zawodu prawnika profesjonalnego w innych krajach.

Termin realizacji - sukcesywnie w trakcie 2012 r.

8. Przygotowanie pierwszych materiałów naukowo - dydaktycznych z przedmiotów nauczania dla aplikantów pod kątem odbywanego przez nich szkolenia (patrz pkt 2.1] i egzaminu zawodowego. Tak przygotowane, rozbudowane sylabusy pozwolą na standaryzację treści nauczania, a jednocześnie powinny wpłynąć na poziom szkolenia.

Termin realizacji - III, IV kwartał 2012 r.

9. Publikowanie kluczowego dla wykonywania zawodu radcy prawnego orzecznictwa oraz powstałych na jego kanwie glos i stanowisk doktryny, będących wynikiem pracy twórczej członków samorządu zawodowego, co wiąże się z wypracowaniem narzędzi aktywizujących do tej formy wypowiadania swoich poglądów.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

10. Pozostała płaszczyzna aktywności wydawniczej (wynikająca z bieżącej działalności Ośrodka, sygnałów pochodzących od dziekanów rad i członków KRRP, a także w związku z organizowanymi uroczystościami jubileuszowymi instytucji wymiaru sprawiedliwości].

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

11. Propagowanie mediacji i sądownictwa polubownego m.in. poprzez oferowanie klientom zawierania w opracowywanych umowach klauzul arbitrażowych.

Termin realizacji - IV kwartał 2012 r. i 1 kwartał 2013 r.

3.

Działalność o charakterze zaplecza eksperckiego samorządu radców prawnych i jego organów

1. Udzielanie odpowiedzi na pytania prawne organów okręgowych izb radców prawnych i organizacja szkoleń w zakresie legislacji i postępowania w sprawach będących przedmiotem uchwał rad w celu ujednolicenia działań samorządu radcowskiego na szczeblu okręgowych izb radców prawnych.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

2. Wprowadzenie procedury reagowania na sygnalizację radców prawnych dotyczącą oceny funkcjonalności wybranych instytucji prawnych w celu wyłonienia problemów występujących w praktyce w wykonywaniu zawodu pod kątem potencjalnego wykorzystania wyników takich badań dla przygotowania projektu zmiany aktu prawnego (w ramach tzw. prainicjatywy ustawodawczej).

Termin realizacji - II, III kwartał 2012 r.

3. Usprawnienie procesu sporządzania interpretacji, stanowisk oraz opinii w oparciu o bieżące potrzeby samorządu i jego organów, a dotyczące jego działalności, interpretacji aktów prawa wewnętrznego (z poszanowaniem prawa organów uprawnionych do wykładni legalnej), jak i budzących wątpliwości interpretacyjne przepisów prawa powszechnie obowiązującego związanych z wykonywaniem zawodu radcy prawnego i statusem aplikanta.

4. Wypracowanie procedury szybkiego reagowania na projekty aktów prawnych oraz postulaty społeczne zmierzające w swej treści do destabilizacji rynku usług prawniczych poprzez nieprzemyślane zmiany w regulacjach dotyczących zawodów zaufania publicznego.

Termin realizacji - II kwartał 2012 r.

5. Przygotowywanie ekspertyz prawnych na potrzeby prowadzonych przez Krajową Radę Radców Prawnych postępowań przez sądami powszechnymi, administracyjnymi oraz przez Trybunałem Konstytucyjnym.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

4.

Działalność legislacyjna

1. Opiniowanie projektów aktów prawnych (kierowanych do Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach konsultacji społecznych), z uwzględnieniem potrzeby zorganizowania niewielkiej grupy eksperckiej (aczkolwiek rozpoznawalnej) biorącej udział w posiedzeniach komisji i podkomisji sejmowych, czy też w konferencjach uzgodnieniowych.

2. Wspieranie komisji i komitetów stałych KRRP oraz samej KRRP poprzez powoływanie zespołów roboczych, mających na celu koordynację pracy legislacyjnej oraz analizę systemową projektowanych rozwiązań pod kątem spójności prawa samorządowego.

3. Wsparcie wszelkich działań mających na celu rozszerzenie uprawnień radców prawnych (np. obrony w sprawach karnych) oraz innych koniecznych zmian przepisów powszechnie obowiązujących postulowanych przez Krajową Radę Radców Prawnych.

4. Stała analiza systemowa i monitorowanie stanu prawa samorządowego w celu sygnalizowania kwestii uregulowanych w sposób niewłaściwy bądź niezupełny, a także inicjowanie zmian gwarantujących spójność prawa samorządowego z wprowadzonymi zmianami prawa powszechnie obowiązującego.

5. Wsparcie projektu wdrożenia nowego modelu aplikacji radcowskiej.

6. Podejmowanie wyzwań zmierzających do rewizji prawa wewnętrznego samorządu radcowskiego i przygotowanie projektów nowych regulacji dotyczących statusu radcy prawnego i zasad wykonywania zawodu (np, otwarta kwestia specjalizacji zawodowej, kolokwia w czasie aplikacji, etc).

Termin realizacji pkt. 1-6 - sukcesywnie w okresie objętym planem.

5.

Działalność organizacyjna i ogólna

1. Działania mające na celu większą integrację oraz aktywizację środowiska aplikantów radcowskich w celu wzmacniania poczucia ich przynależności do samorządu radców prawnych.

Termin realizacji - sukcesywnie w okresie objętym planem.

2. Przedstawienie Krajowej Radzie Radców Prawnych projektu utworzenia odrębnego podmiotu prawa (Fundacji na rzecz promocji zawodu radcy prawnego lub spółki prawa handlowego, etc.) którego zadaniem byłoby prowadzenie działalności wydawniczej i kolportażu wydawnictw i publikacji Ośrodka. Uzyskany z tego tytułu dochód byłby w całości przeznaczony na działalność statutową Krajowej Izby Radców Prawnych.

Termin realizacji - III, IV kwartał 2012 r.

3. Dostrzegając konieczność ciągłego podnoszenia profesjonalizmu w działalności samorządu oraz realizacji szeroko zakreślonych zadań, utworzenie co najmniej trzech przedstawicielstw regionalnych Ośrodka przy okręgowych izbach radców prawnych. Decyzje o podziale zadań wg kryterium rzeczowego w ramach realizowanego planu pracy Ośrodka podejmie Krajowa Rada poprzez uchwalenie zmian w Regulaminie funkcjonowania Ośrodka po przedstawieniu przez Kierownika Ośrodka zaopiniowanego przez Radę Programową projektu w tym zakresie. Pozwoli to na większą aktywizację Koleżanek i Kolegów zainteresowanych współpracą na niwie naukowej i eksperckiej z Krajową Radą Radców Prawnych (odpowiada to idei zakreślonej w uchwale KZRP w sprawie zadań samorządu radców prawnych i jego organów w latach 2010-2013).

Termin realizacji - III, IVkwartał 2012 r.

III.

Założenia co do sposobu wykorzystania budżetu Ośrodka w okresie objętym planem

Na realizację zadań w ramach poszczególnych dziedzin działalności Ośrodka określonych w rozdziale II przeznacza się określone poniżej udziały procentowe w łącznym budżecie Ośrodka w okresie objętym planem, i tak:

1. na działalność określoną w pkt. 1 Działalność badawcza 25 %

2. na działalność określoną w pkt. 2 Działalność wydawnicza 35 %

3. na działalność określoną w pkt. 3 Działalność ekspercka 15 %

4. na działalność określoną w pkt. 4 Działalność legislacyjna 15 %

5. na działalność określoną w pkt. 5 Działalność organizacyjno - ogólna obejmująca:

- koszty wynagrodzenia Kierownika Ośrodka

- koszty działalności Rady Programowej

- koszty zakupu wyposażenia Ośrodka i usług materialnych

łącznie nie więcej niż 10 %

Przesunięcie pomiędzy poszczególnymi dziedzinami może nastąpić uchwałą Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych na wniosek Kierownika Ośrodka.