Plan pracy Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych na rok szkoleniowy 2020.

Akty korporacyjne

Radc.2019.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 163/X/2019
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 7 grudnia 2019 r.
w sprawie Planu pracy Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych na rok szkoleniowy 2020

Na podstawie § 58 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się co następuje:
§  1. 
1. 
Ustala się Plan pracy Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych na rok szkoleniowy 2020 zwany dalej "Planem" określający:
1)
formy kształcenia i doskonalenia zawodowego radców prawnych;
2)
tematykę organizowanych szkoleń i innych fonu doskonalenia zawodowego;
3)
zasady organizacji poszczególnych form doskonalenia zawodowego;
4)
zasady kwalifikacji uczestników;
5)
zasady informowania radców prawnych o organizowanych szkoleniach.
2. 
Plan stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
1. 
Wykonanie Planu powierza się Kierownikowi Centrum.
2. 
Nadzór nad wykonaniem Planu sprawuje właściwy Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

PLAN PRACY

Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych na rok szkoleniowy 2020

I. 

Formy kształcenia i doskonalenia zawodowego radców prawnych

W roku szkoleniowym 2020 Centrum Szkolenia Ustawicznego Radców Prawnych zwane dalej "Centrum" kształcenie i doskonalenie zawodowe radców prawnych prowadzić będzie w następujących formach:
1)
ogólnopolskie szkolenia wielodniowe (12),
2)
ogólnopolskie szkolenia jednodniowe (5),
3)
szkolenia e-leamingowe (20),
4)
konferencje podatkowe (3),
5)
webinaria (3).

II. 

Tematyka doskonalenia zawodowego w roku szkoleniowym 2020

A.
Przedmiotem szkoleń wielodniowych będą następujące dziedziny i zagadnienia prawne:
1)
Prawo cywilne - wybrane zagadnienia dotyczące w szczególności umów, zasad odpowiedzialności za zobowiązania, instytucji przedawnienia, własności i innych praw rzeczowych.
2)
Aktualne zmiany kodeksu postępowania cywilnego wprowadzone i uchwalone w 2019 r. z uwzględnieniem orzecznictwa Sądu Najwyższego na tle zmienionych przepisów.
3)
Prawo pracy - wybrane zagadnienia dotyczące zasad nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, ustalania warunków pracy i płacy, relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
4)
Prawo administracyjne, a w szczególności:
a)
prawo o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i prawo budowlane,
b)
prawo o gospodarce nieruchomościami, w tym przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności,
c)
prawo zamówień publicznych.
5)
Prawo spółek handlowych. Spółka akcyjna i prosta spółka akcyjna (PSA).
6)
Prawo gospodarcze, a w szczególności:
a)
prawo o restrukturyzacji,
b)
prawo upadłościowe,
c)
prawo przedsiębiorców,
d)
prawo o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej,
7)
Prawo i postępowanie kamę - wybrane zagadnienia.
8)
Prawo podatkowe:
a)
Ordynacja podatkowa,
b)
podatki dochodowe,
c)
podatek VAT,
d)
podatki lokalne.
9)
Pozasądowe foπny rozwiązywania sporów; mediacje, zapis na sąd polubowny, negocjacje.
B.
Przedmiotem szkoleń jednodniowych będą wybrane aktualne zagadnienia i instytucje prawne zgłoszone przez radców prawnych z poszczególnych dziedzin prawa:
1)
prawo pracy;
2)
prawo zamówień publicznych;
3)
prawo i postępowanie cywilne;
4)
prawo obrotu papierami wartościowymi;
5)
prawo antydyskryminacyjne;
6)
prawo ochrony zdrowia;
7)
prawo działalności kulturalnej;
8)
prawo podatkowe;
9)
prawo i postępowanie karne,
C.
Szkolenia w foπnie e-leamingowej będą przygotowywane przede wszystkim z tematów szkoleń wielodniowych i jednodniowych cieszących się największym zainteresowaniem oraz tematów zgłaszanych w ankietach uczestników poszczególnych foπn doskonalenia zawodowego.
D.
W tej formie doskonalenia zawodowego planuje się zorganizowani z cyklu trzech konferencji poświęconych prawu podatkowemu stanowiących kontynuację konferencji z lat 2018-2019.
E.
Tematyka seminariów online dotyczyć będzie przede wszystkim aktualnych istotnych zmian w prawie, w szczególności w procedurze cywilnej, prawie pracy, prawie spółek handlowych.

Uwaga: W trakcie roku szkoleniowego dopuszcza się zmiany niektórych tematów w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego, szczególnie w sytuacjach wejścia w życie nowych regulacji istotnych dla działalności radców prawnych i nowych okoliczności uzasadniających wprowadzenie do oferty szkoleniowej nowych zagadnień prawnych.

III. 

Zasady organizacji szkoleń

1)
Ogólnopolskie szkolenia wielodniowe organizowane będą w miejscach i terminach ustalanych przez Kierownika Centrum. Szczegółowe informacje obejmujące te dane oraz tematykę i programy szkoleń publikowane będą w formie ogłoszenia na stronie internetowej Krajowej Izby Radców Prawnych co najmniej na 45 dni przed terminem szkolenia. Ponadto Centrum drogą elektroniczną poinformuje wszystkie okręgowe izby o terminarzu organizowanych szkoleń. Szkolenia wielodniowe obejmować będą zajęcia w wymiarze 17 godzin, za które uczestnicy otrzymają 34 punkty szkoleniowe. Udział w szkoleniach wielodniowych jest częściowo odpłatny. Kwota obowiązkowej wpłaty uczestnika, odpowiadająca kosztom zakwaterowania i wyżywienia, będzie podawana w ogłoszeniu o szkoleniach zamieszczonym na stronie internetowej KIRP.
2)
Ogólnopolskie szkolenia jednodniowe w wymiarze 4-5 godzin (8-10 punktów szkoleniowych) każde odbywać się będą w siedzibie Centrum lub siedzibie OIRP w Warszawie. Udział w szkoleniach jednodniowych jest nieodpłatny.
3)
Szkolenia e-learningowe będą przygotowywane sukcesywnie i udostępniane niezwłocznie na stronie internetowej KIRP. Zasady korzystania z tej formy doskonalenia zawodowego są dostępne na tej samej stronie w zakładce E-leaming. Udział w szkoleniach e-leamingowych jest nieodpłatny.
4)
Konferencje poświęcone podatkom będą zorganizowane wspólnie z Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów i sędziów NSA. Udział w konferencjach jest nieodpłatny.
5)
Webinaria będą organizowane we współpracy z OIRP Poznań i OIRP Warszawa. Udział w tych seminariach jest nieodpłatny.

IV. 

Zasady kwalifikacji uczestników poszczególnych form doskonalenia zawodowego

W kwalifikacji uczestników wszystkich form doskonalenia zawodowego w roku 2020 obowiązują następujące zasady:
1)
o zakwalifikowaniu uczestników decyduje kolejność zgłoszeń dokonanych na formularzach zgłoszeniowych przesłanych do Centrum drogą elektroniczną,
2)
w jednym roku szkoleniowym radca prawny nie może uczestniczyć w więcej niż dwóch ogólnopolskich szkoleniach wielodniowych, chyba że zakwalifikuje się nie wcześniej niż na dwa tygodnie przed terminem danego szkolenia jeżeli będą wolne miejsca lub w miejsce osób, które zrezygnowały,
3)
w razie ustalenia parytetów miejsc dla poszczególnych okręgowych izb pierwszeństwo w ich otrzymaniu mają radcowie prawni z tych izb. Termin do skorzystania z prawa pierwszeństwa określany jest przez Centrum w ogłoszeniu o organizowanej formie szkoleniowej. Po upływie tego terminu na wolne miejsca dokonuje się kwalifikacji uczestników według zasady określonej w pkt. 1.
4)
po zakończeniu kwalifikacji Centrum odrębnie zawiadomi każdego uczestnika drogą elektroniczną na adres wskazany w formularzu zgłoszeniowym. W zawiadomieniu podane zostaną: miejsce, termin, program szkolenia oraz jego koszt.
5)
każdy z uczestników jest zobowiązany uiścić należną opłatę za udział w formie doskonalenia zawodowego w terminie i wysokości określonych w ogłoszeniu.
6)
uczestnik może zrezygnować z udziału w foπnie doskonalenia zawodowego bez żadnych ujemnych skutków najpóźniej na 14 dni przed terminem jej rozpoczęcia informując o tym Centrum w formie elektronicznej lub pisemnej. W razie późniejszej rezygnacji w przypadku braku zainteresowanych udziałem w tej formie uiszczona opłata nie podlega zwrotowi.

V. 

Zasady informowania radców prawnych o formach kształcenia ustawicznego organizowanych przez Centrum

1)
Wszelkie istotne informacje o terminach, miejscach, kwotach wpłat oraz tematyce szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego organizowanych przez Centrum zamieszczane będą na stronie internetowej KIRP.
2)
Kalendarz wielodniowych szkoleń ogólnopolskich i szkoleń jednodniowych na pierwsze półrocze 2020 r. w terminie do 31 stycznia 2020 r. zostanie opublikowany na stronie internetowej KIRP, w wydawnictwach KRRP oraz przekazany drogą elektroniczną wszystkim okręgowym izbom radców prawnych. Kalendarz szkoleń jednodniowych w drugim półroczu 2020 r. w ten sam sposób zostanie podany do wiadomości w terminie do 30 czerwca 2020 r.