Pilna konieczność znowelizowania ustawy o tzw. aptece dla aptekarza.

Akty korporacyjne

Aptek.2022.10.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 października 2022 r.

STANOWISKO Nr VIII/ 3/2022
NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ
z dnia 26 października 2022 r.
w sprawie pilnej konieczności znowelizowania ustawy o tzw. aptece dla aptekarza

Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 11 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 1850, z późn. zm.), Naczelna Rada Aptekarska wyraża następujące stanowisko:
§  1. 
1. 
Naczelna Rada Aptekarska apeluje do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej o podjęcie pilnych działań zmierzających do znowelizowania ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1977, z późn.zm.) w celu uszczelnienia przepisów, które statuują zasadę, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej posiada:
1)
farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą;
2)
spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznic farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa w pkt 1.
2. 
Doświadczenia ostatnich pięciu lat obowiązywania znowelizowanej ustawy - Prawo farmaceutyczne pokazują, że zasada tzw. apteki dla aptekarza jest powszechnie naruszana lub omijana. W konsekwencji apteki w Polsce są w dalszym ciągu przejmowane przez podmioty, które nie spełniają wymagań do uzyskania zezwolenia w myśl nowych przepisów, w szczególności podmioty reprezentujące obcy kapitał.
3. 
Należy podkreślić, że wprowadzenie ustawowej zasady o tzw. "aptece dla aptekarza" uzasadnione było ważnym interesem publicznym, w szczególności koniecznością wyeliminowania lub ograniczenia szeregu patologii na rynku aptecznym, które godziły w dobro pacjentów oraz farmaceutów, takich jak:
1)
wywóz leków za granicę w ramach nielegalnego procederu tzw. "odwróconego łańcucha dystrybucji;
2)
nadużywanie, polipragmazja oraz marnotrawienie niewykorzystanych Icków' przez pacjentów w ramach agresywnych akcji marketingowych organizowanych w aptekach, będących własnością nie-farmaceutów, czyli osób niepodlegających odpowiedzialności z tytułu popełnienia przewinienia zawodowego;
3)
masowe upadanie polskich aptek indywidualnych;
4)
przejmowanie rynku obrotu Ickami przez zagraniczny kapitał;
5)
niepłacenie w kraju podatków przez zagraniczne sieci apteczne;
6)
duża koncentracja aptek na terenach miejskich;
7)
pozbawienie pacjentów dostępu do leków na terenach wiejskich;
8)
pauperyzacja zawodu farmaceuty skutkująca coraz mniejszym zainteresowaniem studiami na kierunku "farmacja";
9)
naruszanie niezależności zawodowej farmaceutów oraz nieakceptowalne społecznie umniejszanie znaczenia ich roli w systemie ochrony zdrowia;